MODELOWY LOT DO USA

Dodał , 24 February, o 10 : 48 AM Drukuj

MODELOWY LOT DO USA

Już po raz czwarty zespół JetStream z Politechniki Wrocławskiej powalczy o tytuł najlepszego teamu konstruktorów lotniczych w ogólnoświatowym konkursie „SAE Aero Design”* w USA. W tym roku studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego staną do rywalizacji w 2 kategoriach – Micro i Regular.

Modele zostały w całości zaprojektowane komputerowo, a po zmniejszeniu do skali 1:5 (micro) oraz 1:10 (regular) przetestowane w tunelu hydrodynamicznym. Po naniesieniu poprawek poszczególne elementy zostały wycięte laserowo na obrabiarce numerycznej.

Konkurs składa się z dwóch części. Podczas prezentacji przed komisją zawodów studenci będą mieli minutę na załadowanie i rozładowanie modeli. Model micro, zapakowany w skrzynię o wymiarach 61x20x45 cm,trzeba będzie dodatkowo złożyć przed załadunkiem w przeciągu trzech minut. Drugi etap to oblatanie modeli – od momentu wejścia na pas startowy zawodnicy będę mieli trzy minuty, żeby wynieść je w powietrze – każdy będzie musiał zrobić 1 okrąg wokół lotniska. Większy samolot przy wadze 4,5 kg ma unieść nawet 18 kg ładunku. W celu zminimalizowania oporów powietrza zastosowano tu kadłub w kształcie skrzydła, dlatego model to w zasadzie trzymetrowe skrzydło z usterzeniem ogonowym. Mniejszy samolot udźwignie 2 kg przy masie własnej wynoszącej 600 g i rozpiętości skrzydeł 1,3 m.

Największy sukces w zawodach „SAE Aero Design” drużyna z Politechniki Wrocławskiej odniosła w 2010 r., kiedy wśród 30 drużyn z całego świata JetStream uplasował się na 4. pozycji. W tym roku studenci chcą powalczyć o wyższe lokaty. Mając wsparcie takich  potentatów branży lotniczej jak Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu ** oraz Hamilton Sundstrand Poland*** mogą pokusić się nawet o zwycięstwo.

Przedstawiciele firm podkreślają rangę imprezy i jej znaczenie dla rozwoju młodych konstruktorów:

– Młodzi, utalentowani konstruktorzy to fundament przyszłości naszej firmy – przekonuje  Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL w Mielcu i dodaje: – Aby osiągnąć sukces w branży lotniczej nie wystarczy sama wiedza, potrzebna jest jeszcze pasja i determinacja. Wierzę, że te atuty pomogą naszym reprezentantom odnieść sukces w rywalizacji z drużynami z całego świata.

– Udział studentów Politechniki Wrocławskiej w projekcie Aero Design 2012 jest ważnym wydarzeniem dla Hamilton Sundstrand, firmy zaangażowanej w nowoczesne technologie. Ten projekt jest zbieżny z wieloma obszarami naszej działalności i stanowi doskonałą okazję do poznania zainteresowań studentów w tej dziedzinie. Jest to również okazja do pokazania naszej firmy jako innowacyjnego, nowoczesnego i przyjaznego miejsca pracy– wyjaśnia Radosław Majda, HR Director w Hamilton Sundstrand, Poland.

Terminarz zawodów:

27.02 – wysłanie skrzyni z modelami do Los Angeles

8.03 – JetStream wylatuje do Los Angeles

16-18.03 – marca 2012 zawody w Los Angeles, w stanie California (USA)

24.03 – JetStream wraca do Polski

Więcej informacji o przygotowaniach do konkursu znajdą Państwo na stronie internetowej www.aerodesign.pwr.wroc.pl

*SAE Aero Designto konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy  Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

** Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. – PZL Mielec, wchodzące w skład Sikorsky Aircraft Corporation, są największym producentem statków powietrznych w Polsce. Dzięki rozbudowie własnego zaplecza badawczo-rozwojowego i poszerzeniu profilu produkcji o montaż śmigłowców S-70i™ BLACK HAWK, firma stała się najbardziej zaawansowanym technicznie producentem w polskim przemyśle lotniczym.

***Hamilton Sundstrand należy do największych na świecie dostawców zaawansowanych technologicznie produktów dla przemysłu lotniczego i kosmonautycznego oraz produktów przemysłowych. Jest wiodącym dostawcą zintegrowanych systemów i posiada duże doświadczenie, zdobyte podczas projektowania, wytwarzania i montażu produktów do ponad 90 procent samolotów komercyjnych, regionalnych i wojskowych na świecie. Jej produkty przemysłowe znajdują zastosowanie w wielu branżach – od przemysłu naftowego, chemicznego i przetwarzania żywności do budownictwa i górnictwa.

Informacja i zdjęcia przesłane

przez Joannę Pająk z Biura Prasowego Politechniki Wrocławskiej

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • Mój biznes
 • PDF

Promowane Aktualności Artykuły , , , , , , , ,

Zobacz także

Dodaj swój komentarz