W Świdnicy otwarto Centrum Technologii Energetycznych

Dodał , 19 May, o 06 : 09 AM Drukuj

W Świdnicy otwarto Centrum Technologii Energetycznych

Kilkaset osób przybyło wczoraj (18 bm) na uroczystość otwarcia Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy. Jego inwestorem było Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość, przy współpracy Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnych i Politechniki Wrocławskiej. Koszt inwestycji wyniósł ponad 12 milionów złotych, w tym ponad 10 milionów złotych to dotacja Unii Europejskiej.

Siedziba Centrum Technologii Energetycznych jest jednym z najnowocześniejszych budynków w Polsce, w którym znajdują się instalacje oparte o kolektory słoneczne, powietrzne i głębinowe pompy ciepła z pionierską metodą regeneracji dolnego źródła, specjalnie wykonany elektroniczny system zarządzania budynkiem, agregat wody lodowej, nowoczesna klimatyzacja oparta na freecoolingu, inteligentny system pozyskiwania, akumulowania, przekazywania i odzyskiwania ciepła.

Inicjatywa budowy centrum zrodziła się kilka lat temu. Rok temu rozpoczęliśmy jego budowę, a dziś świętujemy otwarcie naszej placówki – mówi Krzysztof Brzozowski, prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość oraz szef CTE. – Zgodnie z założeniami projektu budynek centrum jest eksperymentem badawczo-rozwojowym, który w praktyce ma pokazać, w jaki sposób budynki mieszkalne i niewielkie obiekty usługowe mogą wykorzystywać w sposób racjonalny ekonomicznie zarówno technologie służące ograniczaniu zużycia energii, jak i te, które generują ze źródeł odnawialnych.

Celem Centrum jest weryfikacja oraz testowanie technologii, a następnie prezentacja uzyskanych wyników badań tak, aby umożliwić inwestorom świadomy wybór całościowego rozwiązania energetycznego. Centrum przyczyni się do rozwoju zupełnie nowych technologii w newralgicznych obszarach efektywności energetycznej, włączając w to budownictwo, przemysł i środki transportu.

Aktualnie sprawdzamy jedenaście różnych technologii dostarczania ciepła i energiidodaje Krzysztof Brzozowski. – Robimy to bo nie mamy pewności, czy funkcjonują one prawidłowo, tak jak zapewniają producenci. Współpracujemy także z krajowymi i zagranicznymi uczelniami oraz instytutami badawczo-rozwojowymi, między innymi z Politechniką Wrocławską, Duńskim Instytutem Technologicznym, wrocławskim Uniwersytetem Ekonomicznym oraz BBJ A.G z Berlina. Efektem tej współpracy jest rozwój pionierskiej i zgłaszanej właśnie do opatentowania technologii całorocznego magazynowania ciepła z wykorzystaniem instalacji kolektora parabolicznego skojarzonego ze złożem mineralnym. Efektem innowacyjnej współpracy z Politechniką Wrocławską jest rozpoczęcie 2 prac habilitacyjnych i 4 doktorskich przez pracowników tej uczelni.

Prezes Baranowski jest przekonany, że już w najbliższej przyszłości klientami centrum zostanie wielu właścicieli domków jednorodzinnych, którzy na swoich budynkach będą chcieli zainstalować mikroinstalace do produkcji energii. Zachętą będzie ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), która może zacząć obowiązywać od 01 stycznia 2013 roku. Dzięki niej właściciele takich budynków nadwyżki wyprodukowanej energii będą mogli sprzedawać firmom energetycznym. Projekt ustawy przygotowywanej przez Ministerstwo Gospodarki zakłada, że dla instalacji do 20 KW nie trzeba będzie prowadzić działalności gospodarczej. Zachętą ma być również wsparcie finansowe, który ma umożliwić zwiększanie Efektywności Energetycznej (EE) domu, zakup i instalowanie urządzeń generujących energię i ciepło z OZE.

Centrum Technologii Energetycznych, mające 1200 metrów kwadratowych powierzchni, zostało podzielone na różne strefy klimatyczne, wentylacyjne i grzewcze, tak aby w każdej z nich można było optymalnie skonfigurować urządzenia lub instalacje i uzyskać odpowiednie warunki w różnych pomieszczeniach.

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy: –Jestem pełen uznania dla pomysłodawców budowy Centrum Technologii Energetycznych. Dzięki tej inwestycji najnowsze technologie testowane w świdnickim centrum trafią „pod strzechy”. Centrum to także szansa dla młodych ludzi. Wielu z nich po ukończeniu studiów zapewne wróci do Świdnicy i znajdzie pracę w CTE.

Przed świdnickim Centrum Technologii Energetycznych widzę wielką przyszłość -twierdzi dr hab. inż  Jan Danielewicz z Politechniki Wrocławskiej. – Na nowe technologie energetyczne będzie bowiem coraz większe zapotrzebowanie. Po roku 2018 wszystkie budowane budynki użyteczności publicznej będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. To oznacza, że będą musiały być samowystarczalne pod względem energetycznym, nie wymagające dostarczania energii z konwencjonalnych źródeł energii zarówno do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak również oświetlenia, a nawet zasilania sprzętu AGD.

Wirtualnym obliczem Centrum będzie Platforma internetowa CTE. Portal ten będzie miejscem, którego grupą docelową będą indywidualni inwestorzy zainteresowani czystymi technologiami oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na poziomie gospodarstwa domowego (projekt domu energooszczędnego, ekologiczny środek transportu), dzielnicy czy osiedla. Platforma internetowa CTE jest w fazie realizacji. Będzie ją wspomagało drugie przedsięwzięcie internetowe – portal „Domy Czystej Energii”. Portal ten będzie służył promocji, komercjalizacji i sprzedaży wypracowanych przez nasz interdyscyplinarny zespół projektów zawierających kompleksowe i wzorcowe rozwiązania całych systemów energetycznych dla domu i budynku wraz z doborem urządzeń i instalacji.

Ryszard Mulek

Fot. CTE

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • Mój biznes
 • PDF

Teksty Aktualności , , , , , ,

Zobacz także

Dodaj swój komentarz