Dolnośląskie Gryfy 2012 – nasza relacja

Dodał , 23 October, o 21 : 24 PM Drukuj

Dolnośląskie Gryfy 2012 – nasza relacja

Tegoroczna, IX edycja konkursu, która odbyła się wczoraj (22.10) w Operze Wrocławskiej podczas Wielkiej Gali Biznesu zgromadziła kilkuset gości. Statuetki przyznano w trzech kategoriach. – Gryf, czyli lew i orzeł, uosabia dwie wielkie cnoty, czyli siłę i mądrość – mówił prof. Bogusław Fiedor, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, przewodniczący kapituły konkursowej. – Wierzę, że nasze firmy, które uhonorowaliśmy tą nagrodą, przyczynią się jeszcze bardziej do społecznego i gospodarczego rozwoju regionu.

Poniedziałkowy wieczór we wrocławskiej Operze zgromadził nie tylko gości i przedstawicieli nominowanych do nagrody firm i instytucji, ale także czołowych samorządowców, ludzi nauki i kultury regionu. Obecni byli m. in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec, Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Andrzej Gospodarowicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski oraz rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Roman Kołacz. Obecni byli również przedstawiciele izb handlowych i gospodarczych regionu, a także członkowie kapituły konkursu.

Konkurs dla wszystkich uczestników był bezpłatny. Firmy i instytucje, które chciały wziąć w nim udział, musiały wypełnić ankietę konkursową i wysłać ją do organizatora. Na wszystko była czas do 14 września 2012 roku. – Teraz, po dziewięciu latach od chwili powołania do życia Dolnośląskich Gryfów, stoimy tu przed Państwem i prezentujemy najlepszych z najlepszych – mówił podczas otwarcia ceremonii Grzegorz Dzik, przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej. – Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że nagroda łączy w sobie świat biznesu ze światem samorządów gospodarczych. To, że te dwa światy są ze sobą ściśle powiązane jest dziś oczywistością, ale dziewięć lat temu tak nie było. Z czasem okazało się, że są samorządy lepsze i gorsze, tak samo, jak istnieją lepiej i gorzej zarządzane przedsiębiorstwa. Gryfy promują najlepszych w swoich kategoriach.

Dolnośląskie Gryfy 2012 przyznano w trzech kategoriach. Pierwsza z nich to kategoria „Przedsiębiorstwo”. Nagrodę przyznano za szczególne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorstwa średniego i dużego. Wśród nominowanych znaleźli się: TIM S.A., PCC Rokita S.A oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Handlu i Usług „PIRAMIDA” sp. z o. o. Zwycięzcą okazał się TIM S.A. W kategorii za najbardziej dynamiczny rozwój mikroprzedsiębiorstwa o zatrudnieniu do 9 osób kapituła nie przyznała nominacji. Prof. Bogusław Fiedor: – Żałujemy, że tak się stało, ale w tej kategorii zgłosiło się bardzo mało firm i nie mielibyśmy wystarczającego uzasadnienia, aby przyznać nagrodę.

Z kolei, za najbardziej dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa o zatrudnieniu od 10 do 50 osób, kapituła przyznała trzy nominacje. Wśród nominowanych znaleźli się: e-prototypy s.c., „Drukarnia – Wydawnictwo Edytor” Tomasz Ligięza oraz Polcamp Włodzimierz Barcicki. Statuetkę dostał Polcamp. W tej kategorii przyznano też nagrodę za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz rozwoju gospodarki Dolnego Śląska. Nominowane firmy to: AB S.A., Rank Progress S.A. i Sitech Sp. z o. o. Konkurentów pokonał Sitech. Ostatni Gryf w tej kategorii został przyznany za szczególne osiągnięcia w działalności rolniczej. Otrzymało go gospodarstwo Tadeusza Trylera (pozostali nominowani: Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Scinawa” s. c. i Sudeckie Gospodarstwo Agroturystyczne Gościniec u Buckich.

Drugą kategorią była „Jednostka samorządu terytorialnego”. W tej kategorii na nagrody mogły liczyć podmioty, które wykazały się najlepszym samorządowym programem rozwoju. Wśród nominowanych znalazły się: Gmina Miejska Zgorzelec, Powiat Świdnicki i Gmina Środa Śląska. Statuetkę otrzymała Gmina Miejska Zgorzelec.

Trzecią kategorią natomiast, była „Innowacyjność”. Gryfy przyznano podmiotom za szczególne osiągnięcia w zakresie innowacyjności. Wśród nominowanych znalazło się przedsiębiorstwo NAVSIM Polska sp. z o. o., Dom Samochodowy Germaz sp. z o. o. oraz Obróbka Metali i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych MetalERG J.M.J Cieślak S.J. Zwycięzcą okazał się NAVSIM. W tej samej kategorii przyznano też nagrody za najlepsze osiągnięcia w zakresie przedsiębiorczości akademickiej. Tutaj były dwie nominacje (KOMES Piotr Harnatkiewicz i DB Energy sp. z o. o.). Gryfa otrzymała DB Energy.

Oprócz trzech kategorii kapituła postanowiła wręczyć Gryfa Specjalnego. Bogusław Fiedor: – W tym roku odstąpiliśmy od zasady, że laureata Gryfa Specjalnego wybieramy co dwa lata. Postanowiliśmy wręczać statuetki w tej kategorii co roku.

Tegorocznym laureatem został Herbert Wirth, prezes KGHM. – Dziękuję Najwyższemu, żonie i rodzinie – mówił Herberth Wirth w czasie gdy odbierał nagrodę. – Dziękuję przede wszystkim moim pracownikom, bez których globalny sukces KGHM nie byłby możliwy. Ten Gryf jest dla was.

Wręczaniu Dolnośląskich Gryfów towarzyszył uroczysty koncert. Po części oficjalnej wystąpił Ingolf Wunder, zdobywca II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej z Krakowa. Po koncercie na wszystkich uczestników Wielkiej Gali Biznesu czekał wystawny bankiet w foyer Opery.

 

autor: Patryk Młynek

zdjęcia: Zachodnia Izba Gospodarcza/FOTO-STUDIO „Wechta”

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • Mój biznes
 • PDF

Teksty Promowane Aktualności Artykuły , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także

Jeden komentarz

 1. Dolnośląskie Gryfy 2012, 5 lats temu Odpowiedz

  […] koncercie na wszystkich uczestników Wielkiej Gali Biznesu czekał wystawny bankiet w foyer Opery.Źródło: Biznes DolnośląskiPodobne wpisy:Nominowani do nagrody w IX edycji Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda […]


Dodaj swój komentarz