Doktorat honoris causa dla Janusza Lewandowskiego

Dodał , 20 January, o 15 : 00 PM Drukuj

Doktorat honoris causa dla Janusza Lewandowskiego

Wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny wyróżnił honorowym doktoratem Janusza Lewandowskiego, komisarza Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego. – To wybitny ekonomista i świetny fachowiec – mówił podczas otwarcia ceremonii prof. Andrzej Gospodarowicz, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Uroczystość odbyła się w piątek (18.01) w Auli Leopoldina, w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprócz przedstawicieli Senatu Uniwersytetu, a także przedstawicieli dolnośląskiej nauki na sali byli obecni znani politycy (obecny był m. in. były premier Jan Krzysztof Bielecki, europoseł Jacek Protasiewicz, wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz). Naukę reprezentowali rektorzy największych dolnośląskich uczelni, m. in. prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Piotr Kielan, rektor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Janusz Lewandowski odebrał honorowy doktorat z rąk prof. Bogusława Fiedora, byłego rektora UE. – Janusz Lewandowski należy niewątpliwie, obok Leszka Balcerowicza, czy nieżyjącego już Witolda Trzeciakowskiego i Cezarego Józefiaka, do tej grupy polskich ekonomistów, którzy wnieśli szczególnie twórczy i duży wkład do zbudowania podstaw instytucjonalnych i regulacyjnych gospodarki rynkowej w Polsce, do wybrania w naszym kraju modelu transformacji, który można nazwać kapitalistyczną rewolucją – mówił prof. Fiedor podczas laudacji dodając, że Janusz Lewandowski odegrał również znaczącą rolę w procesie przygotowania naszego kraju do akcesji do Wspólnoty Europejskiej. – Nie był on jednak jedynie świadkiem czy biernym obserwatorem tego procesu. Był jego aktywnym uczestnikiem. Odczuwamy radość, że jako pierwsza polska uczelnia w ten szczególny sposób daje wyraz swojego uznania i szacunku dla jego osiągnięć w życiu publicznym i działalności naukowej.

Po laudacji głos zabrał Jan Krzysztof Bielecki, były prezes Rady Ministrów, w rządzie którego Janusz Lewandowski pełnił funkcję ministra przekształceń własnościowych. – Potrafił zachować swoją integralność i wiarę. W pracach rządowych wcielał w życie myśli, które wcześniej były tylko wyzwaniami intelektualnymi – chwalił uhonorowanego były premier.

Wyróżniony nawiązywał w swojej przemowie do początków na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie zrobił doktorat. – Moja uczelnia nie była może zbyt płodna naukowo, ale okazała się nadzwyczaj urodzajna w rozmaite osobowości. Te postacie miały ogromny wpływ na losy odrodzonej polskiej państwowości.  Byłem przy narodzinach Solidarności. Wtedy, gdy w sierpniu 1980 Polska budziła się ku wolności. Do dziś jest to najważniejsze tworzywo zbiorowej biografii mego pokolenia, w której było miejsce na euforię Sierpnia i na cierpienia stanu wojennego, a także smutek zmarnowanej dla Polski dekady lat osiemdziesiątych.

Janusz Lewandowski wspominał także swoje pierwsze lata w Europarlamencie, gdzie początkowo pełnił funkcję szefa komisji budżetowej. – Pamiętam swoje własne potknięcia, wynikające z braku doświadczenia, ale ten surowy egzamin przygotował mnie do funkcji komisarza budżetowego w Komisji Europejskiej.

Po części oficjalnej komisarz Lewandowski odpowiadał na pytania dziennikarzy. Podkreślał, że za jego kadencji Polska (jako jedyna ze wszystkich krajów członkowskich) otrzymała najwięcej środków z unijnego budżetu. Zwracał jednak uwagę na kryzys polityczny i ekonomiczny w Europie, który uwidacznia się również w postawach antyeuropejskich wielu jej mieszkańców. – Unia cierpi coraz bardziej na kryzys związany z legitymizacją samej siebie. Kiedyś wierzono i traktowano jako pewnik to, że projekt europejski był projektem elit, które prowadzą własne kraje w dobrym kierunku. Dziś nie jest już to takie oczywiste. UE powinna budować swoją użyteczność i przezwyciężyć lukę zaufania.

Zapytany o przyszłość Europy i o kryzys w strefie Euro, Janusz Lewandowski przekonywał, że potrzebna jest coraz głębsze integracja. Zwracał też uwagę, że Polska powinna aktywnie uczestniczyć w bieżącej polityce wspólnoty. – Unia walutowa staje się na naszych oczach unią fiskalną i bankową, co pociąga za sobą dostosowania polityczne. Słowem, wspina się na wyższy poziom integracji, by zapobiec dezintegracji.

Podsumowaniem części oficjalnej były występy chóru akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który na cześć uhonorowanego wykonał znaną piosenkę „Only You”.

autor: Patryk Młynek

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • Mój biznes
 • PDF

Teksty Promowane Aktualności , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także

4 komentarze

 1. chórzystka "Ars Cantandi", 5 lats temu Odpowiedz

  Witam,
  małe sprostowanie:
  „Podsumowaniem części oficjalnej były występy chóru akademickiego Uniwersytetu EKONOMICZNEGO we Wrocławiu, który na cześć uhonorowanego wykonał znaną piosenkę „Only You”.”

  pozdrawiam
  chórzystka „Ars Cantandi”

 2. Magda Ogrodnik, 5 lats temu Odpowiedz

  Pewnego sprostowania wymaga ostatnie zdanie – na uroczystości występował Chór „Ars Cantandi” Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
  Na Uniwersytecie Wrocławskim również funkcjonuje chór, ale to zupełnie odrębny zespół.
  W imieniu zarządu „Ars Cantandi” będę wdzięczna za poprawkę w tekście, jeżeli to możliwe.

 3. Administrator, 5 lats temu Odpowiedz

  Pomyłkę naprawiliśmy i oczywiście przepraszamy za nią, dziękując Państwu za zwrócenie uwagi 🙂

  Marek Łuszczki

  • Magda Ogrodnik, 5 lats temu Odpowiedz

   Bardzo dziękujemy 😉


Dodaj swój komentarz