Co powinniśmy wiedzieć na temat rozliczania podatku w Niemczech?

0
1442

Kiedy zbliża się okres wiosenny cieszymy się nie tylko z cudownej pogody, ale także z możliwości składania rocznych zeznań podatkowych – w końcu często dzięki temu możemy otrzymać dodatkową gotówkę. W przypadku rozliczania podatku w Niemczech wygląda to nieco inaczej niż w Polsce. Co powinniśmy zrobić, aby prawidłowo się rozliczyć w Niemczech? Co możemy odliczyć od podatku? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co zrobić, aby prawidłowo się rozliczyć?

Rozliczenie podatku Niemcy to dość powszechne zjawisko, bowiem co roku wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w celu zarobienia tamtejszej waluty. Nie da się ukryć, że warunki pracy są tam znacznie korzystniejsze, zapewne stąd takie zainteresowanie. Jeśli chcemy się rozliczyć, musimy posiadać dwa ważne dokumenty, które możemy uzyskać od pracodawcy. Pierwszym z nich jest „Lohnsteuerbescheinigung”- to właśnie on podsumowuje okres zatrudnienia pracownika czy też wysokość płacy. Jeśli chodzi o drugi dokument- jest to pewnego rodzaju zaświadczenie, dzięki którym urzędnicy uzyskają informacje na temat wysokości odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne. Warto pamiętać o tym, że kiedy przyjeżdżamy do Niemiec, powinniśmy niezwłocznie odwiedzić Urząd Miasta lub Urząd Gminy, w konsekwencji zostaniemy odnotowani, od kiedy pracujemy na obcym terenie. Rozliczenie podatku w Niemczech nie jest więc tak skomplikowane, jak wydaje nam się na pierwszy rzut oka.

Co możemy odliczyć od podatku?

Warto zastanowić się nad tym, co tak właściwie możemy odliczyć od podatku. W przypadku prawidłowo skompletowanej dokumentacji uzyskamy szereg oświadczeń, które dotyczą indywidualnej sytuacji zawodowej, rodzinnej, podatkowej. Jeśli chodzi o przykładowe oświadczenie, mogą one dotyczyć stanu rodzinnego, kosztów zakwaterowania, kosztów odzieży roboczej, kosztów przejazdów, kosztów uzyskanych dochodów. Oczywiście za skompletowanie poszczególnych oświadczeń odpowiadamy my, ewentualnie wyznaczony przez nas reprezentant podatkowy. Jeśli chcielibyśmy uzyskać zwrot podatku, wówczas o niektóre dokumenty powinniśmy zadbać jeszcze w trakcie pobytu w Niemczech. Warto kompletować paragony na podstawie których możliwe jest potwierdzenie prowadzenia dwóch gospodarstw domowych- zarówno w rodzimym kraju, jak i w Niemczech. Rozliczenie podatku w Niemczech wymaga kompletowania wszelkich dokumentów, które w późniejszym czasie mogą okazać się niezbędne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here