Czym jest kredyt hipoteczny?

Wybór dobrego zawodu zawsze jest inwestycją w swoją przyszłość. Doświadczony informatyk jest jednym z bardziej poszukiwanych obecnie pracowników na rynku. Według badań przeprowadzonych na terenie Europy przez amerykańską firmę ADP, ludzie związani z branżą IT są jednymi z najbardziej zadowolonych pracowników.
W zawodzie informatyka mieści się około 20 profesji związanych z nauką komputerową. Ogólnie rzecz biorąc doświadczony informatyk zajmuje się tworzeniem oprogramowań, administruje systemy komputerowe oraz projektuje i zarządza stronami internetowymi. Jeśli spełni odpowiednie warunki może również uczyć w szkole. Przyszły informatyk powinien być dokładny i bardzo cierpliwy. Jego praca to często godziny żmudnego programowania. Powinien on również znać podstawy elektroniki, posiadać zdolności manualne oraz tzw. ścisły umysł. Aby wykształcić się w zawodzie informatyka, mamy wiele dróg do wyboru. Poczynając od szkoły średniej o odpowiednim profilu, przez różnego rodzaju kursy do uczelni wyższych politechnik oraz uniwersytetów. Najlepiej przygotuje nas do zawodu wyższa uczelnia, zdobędziemy tam najwięcej wiedzy oraz będziemy mieli możliwość wyboru specjalizacji. Z takim dyplomem na pewno szybciej otrzymamy wymarzoną pracę. Jeszcze do niedawna w zawodzie informatyka liczyły się przede wszystkim umiejętności. Od pewnego czasu pracodawcy zaczynają wymagać również dyplomu potwierdzającego odpowiednie wykształcenie. Zanim zdecydujemy się wybrać tę profesję, warto zainteresować się ile zarabia informatyk. Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pensja w dużej mierze jest uzależniona od umiejętności oraz stażu pracy. Najwyższe płace w tej branży otrzymują kierownicy IT, którzy zarządzają projektami. Mediana ich płacy to ok. 13 000 zł brutto. Kierownik opracowuje systemy teleinformatyczne w firmie, odpowiada również za szkolenie pracowników w zakresie obsługi systemu. Oprócz wysokiego wynagrodzenia często otrzymują również świadczenia pozapłacowe np. prywatna opieka medyczna, kursy językowe czy dofinansowanie do karty sportowej. Wysoko wynagradzani są również programiści, przeciętna ich pensja to 12 000 zł brutto. Dalej są administratorzy systemów z zarobkami ok. 7000 zł brutto. Średnio 500 zł mniej zarobimy jako administratorzy sieci oraz jako specjaliści udzielający wsparcia technicznego użytkownikom systemów. Wynagrodzenie początkującego testera oprogramowań plasuje się w granicy 5 000 zł brutto i w dużej mierze zależy od doświadczenia. Nieco niższa półka to konsultanci i serwisanci. Najmniej zarobi początkujący serwisant IT. Jego zadaniem jest bieżąca naprawa sprzętu informatycznego oraz wsparcie użytkowników systemu IT. Przeciętne ich wynagrodzenie to 3 200 zł brutto.
Jak widać zarobki informatyka, w dużej mierze zależą od specjalności, wykształcenia oraz umiejętności. Obecnie na rynku pracy jest bardzo duży popyt na dobrze wykształconych specjalistów z działu informatyki. Jest to ich czas, aby wybrać dobrą pracę i rozwinąć ścieżkę zawodowej kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here