Kredyt hipoteczny w euro

Podczas przeglądania ogłoszeń z ofertami mieszkań do sprzedania, można napotkać dość podobnie brzmiące pojęcia: mieszkanie hipoteczne lub mieszkanie własnościowe. Wiele osób zastanawia się nad tym, co one znaczą, odnosząc się z obawą i ostrożnością do ofert mieszkań hipotecznych. Warto podjąć ten temat i przybliżyć nieco niektóre zawiłości prawne z nim związane.

Mieszkanie hipoteczne a własnościowe – różnice

Właściwie różnica pomiędzy własnością hipoteczną a spółdzielczym własnościowym prawem do mieszkania jest nieduża. Obydwa rozwiązania dają bowiem pełne prawa do lokalu oraz możliwości ewentualnej jego sprzedaży w przyszłości. Uznawane są także za równie bezpieczne.
* Mieszkanie hipoteczne to lokal z prawem własności, a więc kupując np. takie mieszkanie w budynku wielorodzinnym, zostajemy częściowymi właścicielami dobra wspólnego czyli klatki schodowej i korytarzy. Trzeba też wiedzieć, że nabywając prawo do mieszkania hipotecznego, otrzymujemy jednocześnie prawo do gruntu, na którym znajduje się budynek z lokalem mieszkalnym. Obowiązuje nas wtedy jednak, oprócz opłat eksploatacyjnych, regularne płacenie podatku od nieruchomości, jednak ma to swoje plusy. W przypadku bowiem, gdyby budynek uległ zawaleniu czy zniszczeniu, jako właściciele gruntu, na którym stał, mamy prawo do jego sprzedania. Mieszkanie hipoteczne ma jeszcze tę zaletę, że zarządzanie nim należy do obowiązków wspólnoty mieszkaniowej, więc to ona musi zagwarantować takie rozwiązania, jak remont czy zapewnienie utrzymania czystości na klatce schodowej lub na posesji.
Podsumowując, warto podkreślić, że określenie „mieszkanie hipoteczne” nie znaczy, że występuje jakieś obciążenie długiem. Oznacza to tylko zapis o własności w księdze wieczystej, stanowiącej swoisty dowód osobisty nieruchomości.
* Natomiast mieszkanie spółdzielcze własnościowe wiąże się z ograniczonym prawem rzeczowym, dotyczącym lokalu, który nie jest wydzieloną nieruchomością, a znajduje się w budynku, który jest własnością spółdzielni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania hipotecznego?

Przy zakupie takiego mieszkania należy sprawdzić aktualny stan księgi wieczystej. Informacje o samej nieruchomości znajdziemy w dziale I księgi wieczystej, a informacje o aktualnym właścicielu w dziale II. Działy III i IV zawierają ograniczenia, obciążenia, roszczenia oraz hipoteki. Dlatego też jako potencjalni nabywcy powinniśmy dokładnie sprawdzić te zapisy. Najlepiej dla nas byłoby, gdyby ich nie było.
Dodatkowo, dla bezpieczeństwa transakcji, warto w dniu podpisania ostatecznego aktu notarialnego skontrolować, czy do danej księgi wieczystej nie został złożony żaden nowy wniosek.

Warto jednak wiedzieć, że dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu również można założyć księgę wieczystą, co umożliwi ewentualne zaciągnięcie na nie kredytu hipotecznego.

To warto wiedzieć

Na koniec pojawia się pytanie, czy właściciel mieszkania hipotecznego, jako posiadacz tak mocnego prawa do własności zarówno gruntu, jak i zabudowań, ma pełną swobodę w dysponowaniu nieruchomością? Niestety nie do końca, bo nawet, gdy mamy prawo własności gruntu, nie możemy postawić na nim, co nam się podoba ani prowadzić każdej działalności gospodarczej. O tym decyduje bowiem plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here