Mieszkanie na swoim

Jak w tytule, któż o nim nie marzy. W dzisiejszych czasach ludzie w miastach w większości przypadków pragną posiadać własny kąt. Cóż to bowiem za przyjemność mieszkać z rodzicami, w momencie, kiedy samemu zakładamy rodzinę. Dopóki jest się stanu wolnego, to i owszem, takie rozwiązanie jest możliwe, słuszne i w sumie sensowne. Choć w dzisiejszych czasach, single również często chcą mieszkać w swoich czterech ścianach. Banki natomiast posiadają w swoich ofertach coraz to korzystniejsze warunki kredytowe zarówno dla tych pierwszych, jak i drugich potencjalnych kredytobiorców.
W miastach ludzie żyją inaczej. Różnice są ogromne, czasem wydaje się, że pomimo dostępnych środków lokomocji, posiadania praktycznie w każdym domu internetu (o telewizji nie wspominając), ta różnica zdaje się zacierać. Nic bardziej mylnego. Zaciera się tylko i wyłącznie wówczas, kiedy młode pokolenie tego chce. Tylko młodzi ludzie, chcący wyrwać się z Polskiej wsi, są w stanie poczuć czym tak naprawdę smakuje życie w mieście. Wyobrażanie sobie tego nic nie daje, a myślenie, że „wszędzie jest tak samo” tym bardziej.
Wiadomo, nic nie ma za darmo i nic nie przychodzi łatwo. Aby móc kupić jakiekolwiek mieszkanie w większym mieście potrzebne są niemałe pieniądze, o domu nie wspominając, bo to często zakrawa na fortunę. Skupmy się więc na mieszkaniu. Na jego cenę ma wpływ wiele czynników. Lokalizacja, wielkość mieszkania, standard budynku, rozmieszczenie lokalu, jakie jest jego wnętrze, czy jest to mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, czy ma jakąkolwiek przynależność do gruntu, czy posiada garaż i wiele, wiele niewymienionych jeszcze aspektów. Na zakup jakiegokolwiek mieszkania w większym mieście zwyczajnie większości z nas po prostu nie stać. Rozpiętość cen jest tak duża, że właściwie nie wiadomo jakie kwoty można brać pod uwagę. Powiedzmy, niech będzie to suma rzędu 350 tys zł. Pierwsze, co należy zrobić, to oczywiście udać się po pomoc dom banku. Bank dokładnie oszacuje, czy jesteśmy w stanie otrzymać od niego taką kwotę. Banki prześcigają się w ofertach kredytowych, należy więc udać się do kilku, aby dowiedzieć się, ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego, jakie są warunki spłaty oraz co ważne – tak zwane ukryte koszty kredytu. Dodam, że oprocentowanie kredytu na pierwszy rzut oka może niewiele różnić się w poszczególnych bankach, jednak po głębszej analizie okazuje się, że w skali miesiąca zaczynają robić się na tym jakieś pieniądze i może nie wyglądać to nawet najgorzej, jednak w skali roku mamy za free weekend w górach czy nad morzem. Dajmy na to różnica w racie np. 200 zł na miesiąc to 2400 zł na rok. Niezła sumka, chociażby na gwiazdkowe prezenty, nieprawda ? (niestety często w chwili podpisywania kredytu raczej nikt o tym nie myśli). Wszystkie przykłady dotyczą oczywiście kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach, a rata spłacana jest ratą stałą. Trzeba również wiedzieć i pamiętać, że stałą wysokość rat zapewni tylko i wyłącznie niezmieniająca się w okresie finansowania stawka WIBOR. Jej spadek lub wzrost każdorazowo wpływać będzie na podwyższenie lub obniżenie raty równej. Dlatego zawsze przed podjęciem tej jakże ważnej decyzji w naszym życiu należy koniecznie odwiedzić szereg banków i znaleźć ofertę najkorzystniejszą z możliwych do osiągnięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here