Kredyt na mieszkanie

Własne mieszkanie to coś, do czego dąży dziś ogromna liczba młodych osób. Dla wielu jest to symbol ostatecznej dorosłości i przejścia na swoje, dla innych spełnienie marzeń. Niestety, ceny mieszkań w dobrej lokalizacji dla większości osób są nieosiągalne. Mieszkanie daleko od centrum dla wielu nie jest spełnieniem marzeń, a dom na wsi, to znów ceny zbliżone do tych z centrum miasta. Jak można więc sobie z tym poradzić?

Dla wielu jedyną opcją, by taki dom lub mieszkanie sobie sprawić to kredyt na kupno domu. Otrzymanie takiego kredytu nie jest jednak tak proste, jak pójście po kredyt na telewizor bądź po zwykłą pożyczkę.

Warto tutaj na chwilę się zatrzymać i opisać dokładnie różnice, jakie są między pożyczką a kredytem. Kredyt jest instrumentem o wiele bardziej skomplikowanym. Jego zasady opisuje prawo bankowe. Musi też być na konkretny, określony przez pożyczkobiorcę cel. Pożyczka zaś nie jest określona przez prawo bankowe, toteż zasady zawarcia umowy o pożyczkę są o wiele „luźniejsze”. Nie musisz określać celu, na jaki przeznaczysz pieniądze. Po zawarciu umowy pieniądze zmieniają właściciela na Ciebie, co w przypadku kredytu nie ma miejsca. Właścicielem pieniędzy w tym przypadku dalej jest bank i jedyne, co robi, to funduje Ci daną rzecz.

Teraz kiedy już wyjaśniliśmy sobie różnice między tymi pojęciami, możemy przejść do konsekwencji, wynikających z tych różnic. Aby otrzymać kredyt hipoteczny na kupno domu, należy spełnić szereg wymagań stawianych przez bank. Instytucja ta gruntownie prześwietli twoją historię kredytową oraz to, jaka jest pewność, że ten kredyt spłacisz.

Będziesz musiał udowodnić, że przyznając Ci kredyt, bank może być względnie przekonany, że inwestycja, jaką poczyni zwróci się. Nikt nie chce tracić swoich pieniędzy, dlatego przed zainwestowaniem ich gruntownie bada czy biznes, w jakim chce uczestniczyć jest opłacalny. To samo dzieje się w Twoim przypadku. Bank musi upewnić się, że jesteś wiarygodny pod względem finansowym.

Musisz być gotowy na to, że taki kredyt nie spłaci się w kilka lat. Nie spłaci się nawet w kilkanaście lat. W przypadku finansowania tylko części budowy lub kupna domu dla siebie można zamknąć się w kilkuset tysiącach spłacanych przez kilka lub kilkanaście lat. Zazwyczaj jednak mówimy o okresie około dwudziestu lat.

Dwadzieścia lat to bardzo dużo czasu, dlatego też upewnij się, że jesteś w stanie taki kredyt spłacić, że osoba, z jaką ten kredyt będziesz spłacać sama jest wiarygodna, a lokalizacja nie będzie dla Ciebie uciążliwa, kiedy zrobisz się już dwadzieścia lat starszy.

Zanim weźmiesz kredyt na kupno domu upewnij się, że zamknąłeś już poprzednie, ewentualne zobowiązania, by móc skupić się na ratach z tego jednego kredytu. Dlaczego? Raty warto nadpłacać, by szybciej spłacić ten jakże duży kredyt. Im szybciej zrzucisz z siebie ten ciężar, tym lepiej dla Ciebie, gdyż będziesz mógł skupić się na kolejnych celach, na które, być może, będziesz mógł zaciągnąć kolejny kredyt. Kiedy już domkniesz wszystkie te sprawy na pewno będziesz zadowolony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here