Karta debetowa a kredytowa to tak naprawdę dwa zupełnie inne produkty, które też użytkuje się w zupełnie inny sposób. A jednak, karty te bardzo często są w praktyce ze sobą mylone lub też uznawane jako tożsame. Będąc świadomym klientem banku dobrze jest wiedzieć, czym te produkty się różnią i w jaki sposób można je stosować tak, aby było to dla nas komfortowe.
Karta debetowa a kredytowa – w czym tkwi różnica?
W przypadku posiadania karty debetowej, klient banku ma możliwość gromadzenia na koncie środków pieniężnych, a następnie może dokonywać płatności. Aby wyrobić sobie kartę debetową konieczne jest jedynie posiadanie zwykłego rachunku w banku, np. konta osobistego z rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym. Najczęściej w przypadku takiego konta i takiej karty nie będziemy generować żadnego zadłużenia lub też będzie ono minimalne w sytuacji, kiedy nasza karta umożliwi nam wejście na debet. Jest on jednak z reguły niewielki, charakteryzuje się niską kwotą ujemną na karcie, którą to trzeba szybko spłacić. Zupełnie inaczej działa natomiast karta kredytowa, która jak sama nazwa wskazuje umożliwia nam zaciągnięcie wyższego kredytu. Można więc dokonywać płatności za zakupy na kredyt. Konieczne jest jednak złożenie specjalnego wniosku, aby taką kartę wyrobić i zazwyczaj bardzo przypomina on wniosek o pożyczkę. Warto więc wiedzieć, jakie podstawowe kryteria różnicują to, czym jest karta debetowa a kredytowa, bo to po prostu przydaje się w życiu codziennym, szczególnie jeśli chodzi o kwestie płacenia.
W przypadku karty kredytowej generujemy zadłużenie
Od razu można więc zauważyć, że karta debetowa a kredytowa to dwie różne rzeczy. Najistotniejsze, co musimy sobie uświadomić to fakt, że karta kredytowa będzie generować dług. W przypadku takiej karty płacimy nie swoimi pieniędzmi, a co za tym idzie ponosimy jeszcze dodatkowe koszty związane z wykorzystanym limitem kredytowym. Oprocentowanie pożyczek realizowanych za pośrednictwem karty jest podobne do standardowych pożyczek oferowanych przez banki. Dlatego też w przypadku takiej karty najczęściej przyjmuje się miesięczny okres rozliczeniowy- po upływie miesiąca podsumowywane są wszelkie wykonane operacje, sumowana jest pożyczona kwota i od niej naliczane są stosowne odsetki. W przypadku każdej karty kredytowej określony zostaje czas na spłatę zadłużenia po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Najczęściej jest to około 14 dni na uregulowanie zadłużenia.
Karta debetowa a kredytowa, a może jeszcze inny rodzaj pożyczki? Jak widać, zarówno jedna jak i druga karta może znacząco ułatwić nam życie – warto jednak wiedzieć, jakie możliwości dają oba te rozwiązania, gdyż nie każdy zadowoli się zwykłą kartą debetową, ale też nie każdy będzie potrzebował możliwości bieżącego pożyczania pieniędzy w ramach karty kredytowej.