5 sprawdzonych sposobów na znalezienie dobrej pożyczki

Szukając pożyczki w Internecie możemy natrafić na wiele trudności. Chcesz znaleźć ofertę, która ma niskie oprocentowanie, ma długi okres spłaty i niskie koszta, a do tego jest bezpieczna i wiarygodna? Nie jest to proste, jednak jeśli jesteś zdeterminowany, powinieneś sobie poradzić. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka rad, które sprawią,że twoje poszukiwania będą nieco łatwiejsze:

1. Wyznacz kryteria 

Zanim zaczniesz szukać pożyczki, zastanów się, jakiej pożyczki w ogóle szukasz. Jaką kwotę chcesz pożyczyć i na jaki okres? Wyznacza ramy – powiedzmy, że potrzebujesz 5000 złotych i chciałbyś spłacić pożyczkę maksymalnie w ciągu dwunastu miesięcy. Nie zwracaj uwagi na oferty odbiegające od twoich kryteriów – pożyczka na 10 tysięcy na trzy lata może i jest super ofertą, ale ty wcale jej nie potrzebujesz. Za to pożyczka na 6 tysięcy z dziesięciomiesięcznym okresem spłaty powinna cię zainteresować. Wyznacz minimalną i maksymalną kwotę pożyczki oraz minimalny i maksymalny okres spłaty, jakie cię interesują. 

2. Skorzystaj z porównywarki 

Internetową porównywarkę pożyczek znajdziesz tu. Dzięki niej w jednym miejscu przejrzysz oferty różnych firm i banków, przefiltrujesz je i posortujesz według dogodnych dla siebie kryteriów. Dzięki porównywarce znajdziesz różne oferty i, jak sama nazwa wskazuje, porównasz je ze sobą. W prosty sposób wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie ofertę. 

3. Porównaj prawdziwe ceny

Porównując pożyczki patrz nie tylko na oprocentowanie, ale również na inne koszty. Co z tego, że pożyczka ma oprocentowanie 0% jeśli jej koszty operacyjne wynoszą 20% kwoty pożyczki? Już lepiej wziąć inną pożyczkę z oprocentowaniem 10% – wyjdzie taniej. Najłatwiej jest porównywać wartości RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która mieści w sobie wszelkie koszty pożyczki. Dzięki niej jesteśmy w stanie porównać ze sobą dowolne dwie pożyczki pod względem ceny. 

4. Przelicz raty 

Kiedy już znajdziesz pożyczkę, która potencjalnie może cię zainteresować, przelicz raty, to znaczy: sprawdź, jaka będzie wysokość miesięcznej raty danej pożyczki. Następnie zastanów się dobrze, czy jesteś w stanie przez kilka miesięcy płacić taką kwotę. Jeśli na przykład jesteś freelancerem i masz bardzo nierównomierne i nieprzewidywalne dochody, poszukaj pożyczki, którą spłaca się w jednej czy dwóch ratach raz na rok albo pół roku. Dzięki temu nie będziesz musiał co miesiąc martwić się za co zapłacić ratę pożyczki, skoro kontrahencie nie przelali ci środków za wykonaną pracę. 

5. Z BIK czy bez BIK? 

Pożyczki można podzielić również ze względu na wymagania jakie stawiane są potencjalnemu pożyczkobiuorcy. Niektórzy pożyczkodawcy sprawdzają zdolność kredytową klientów i upewniają się czy ci nie są dłużnikami, czy nie mają innych zobowiązań finansowych. Osoby nie zadłużone, z dobrą historią kredytową, a przede wszystkim ze stałym źródłem dochodu mogą szukać ofert, w których weryfikowane są takie czynniki – pożyczki z BIK są zazwyczaj tańsze i korzystniejsze od pożyczek bez BIK. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here