Dobrze zorganizowane miejsce pracy to podstawa każdego warsztatu. Dotyczy to zwłaszcza miejsca kluczowego – czyli stołu montażowego. Jest niezastąpiony w wykonywaniu wielu działań manualnych, w czasie których korzystamy z dużej ilości narzędzi, przyborów i innych elementów. Często wybór pada na mobilne stoły montażowe – ich zaletą jest możliwość przesuwania w miejsce, w którym akurat będą potrzebne. Jeśli poszukujesz stołów montażowych, które zagwarantują ci wysoką funkcjonalność, a zarazem będą mobilne – poniżej udzielamy kilku porad przed dokonaniem zakupu.
Mobilne stoły montażowe ze ścianką
Ścianka jest elementem konstrukcyjnym często stosowanym w stołach montażowych. Jest nieocenioną pomocą w przechowywaniu różnorakich drobnych elementów. Dzięki niej, większa część blatu pozostaje wolna, co daje nam większe pole manewru.
Do pracy manualnej polecamy dobierać stoły szczególnie stabilne, nie tylko pod kątem ich konstrukcji, ale także zastosowanych mechanizmów kołowych. Powinny być wysoce skrętne oraz wyposażone w mocny hamulec. Najlepszym wyborem są koła o średnicy 12,5 cm. Dzięki temu, będziemy mogli przesuwać stół bez powodowania większych drgań.
Ponadto, stół montażowy powinien mieć regulowany blat w zakresie 80-100 cm. Pod blatem powinny znajdować się 2 lub 3 niskie szuflady. Do tylnej ścianki stołu powinny być zamontowane lub doczepione pojemniki do przechowywania.
Ruchome stanowiska robocze w warsztatach
W wielu miejscach przydają się proste stoły mobilne, które można wykorzystać zgodnie z aktualną potrzebą lub sytuacją. Są niezastąpione w pracy np. mechaników samochodowych, którzy muszą przemieszczać się dookoła samochodu, zabierając z sobą potrzebne narzędzia. Wówczas lepiej wybierać stoły pozbawione tylnej ścianki, o prostokątnym blacie i mocnych kołach.
Mobilne stanowiska robocze znajdziesz w ofercie RA Conctruction, profesjonalnym sklepie oferującym meble warsztatowe własnej produkcji, pod adresem: https://raconstruction.pl/. W stołach takich istotna jest sztywna, a zarazem lekka konstrukcja. Dlatego warto wybierać stoły wykonane z blachy zimnowalcowanej – stopu wytrzymałego, odpornego na rozciąganie, a zarazem bardzo lekkiego. Nadaje się idealnie jako materiał do tworzenia cienkich, gładkich powierzchni.
Polecamy również sięgać po blaty wykonane z mocnej płyty wiórowej o grubości 2,5 cm., ze specjalną okleiną ABS. Są wytrzymałe, znoszą duże obciążenia, a zarazem są niezwykle lekkie.
Mobilne stoły produkcyjne – kiedy i dla kogo?
Mobilne stoły produkcyjne odznaczają się najprostszą konstrukcją w porównaniu do wymienionych wcześniej. W ich budowie nie stosuje się zazwyczaj żadnych szuflad ani półek, a blat pozbawiony jest dodatkowych segmentów lub modułów. Dzięki temu, stół produkcyjny ma uniwersalne zastosowanie. Przykładowo, nadaje się do pracy przy wielu liniach produkcyjnych, w których obsłudze pracownicy muszą przemieszczać się, zabierając z sobą odpowiednie sprzęty i części.
Mobilne stoły produkcyjne powinny być sztywne i znosić obciążenie wynoszące nawet 300 kg. Najczęściej wybierane są te o blatach prostokątnych, których wysokość można regulować. Aby mieć pewność, że dany stół wytrzyma pracę w różnych miejscach i pomieszczeniach, warto wybierać modele pokryte antykorozyjną warstwą, zapobiegającą ich niszczeniu.