Doradca hipoteczny - jak dokonać dobrego wyboru?

Doradztwo finansowe w naszym kraju jest stosunkowo młodą formą usług. Rozwinęło się wraz z modą na kredyty hipoteczne. Duża ilość banków i innych instytucji finansowych sprawiła, że przeciętny kredytobiorca poczuł się wśród nich nieco zagubiony. Z drugiej zaś strony posiadając małą wiedzę w zakresie finansów, coraz częściej potrzebuje profesjonalnego doradztwa. Najczęściej oczekuje usługi na wysokim poziomie, najlepiej na każdym etapie procesu uruchamiania kredytu hipotecznego, a przede wszystkim przedstawienia najbardziej korzystnej oferty. Takiej pomocy może udzielić mu doradca hipoteczny.

Kim jest doradca hipoteczny?

Jest to osoba, która bezpłatnie doradza klientowi w wyborze najlepszej oferty kredytowej. Na każdym etapie procesu uruchamiania kredytu hipotecznego, doradca finansowy zapewnia klientowi:
– niezależne i profesjonalne doradztwo w zakresie kredytów z uwzględnieniem jego potrzeb i oczekiwań,
– wsparcie, zaczynając od momentu przygotowania i spisania wymaganych dokumentów,
– monitorowanie i nadzór na etapie analizy i przyznania pożyczki,
– opiekę nad klientem w późniejszym czasie.

Zdolność kredytowa klienta

Aby ustalić, jak wysoki kredyt może uzyskać klient, doradca kredytowy musi określić jego zdolność kredytową. W celu dokonania dokładnych i wiążących obliczeń, doradcy korzystają z kalkulatorów bankowych, gdyż każdy bank ma inną politykę wyliczania zdolności kredytowej, więc możliwa do uzyskania kwota może być inna w każdym z nich. Zatem dobry wybór banku jest bardzo ważny, chociażby ze względu na to, że kredyt hipoteczny zaciągany jest przeważnie na dużą kwotę, a różnice w ofertach poszczególnych banków, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wybór właściwego doradcy finansowego

Wybór odpowiedniego doradcy kredytowego zapewnia klientowi bezpieczeństwo i pewność właściwej obsługi. Jeżeli jest to profesjonalista, na pewno dołoży wszelkich starań, aby proces ubiegania się o kredyt przebiegał sprawnie, a wybrana oferta była najlepsza z możliwych. Jego zadaniem będzie również pomoc w zebraniu i wypełnieniu wymaganych przez banki formularzy, złożeniu wniosku oraz dalsze monitorowanie przebiegu sprawy. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji banku, doradca kredytowy doprowadzi do sporządzenia umowy kredytowej oraz uruchomienia kredytu.

Jak widać, wybór właściwego doradcy równa się udanej transakcji bankowej. Dlatego też wymagania wobec zawodu doradcy hipotecznego są wysokie. Powinien między innymi:
– posiadać wykształcenie wyższe ekonomiczne oraz prawo jazdy kategorii B,
– dobrze znać język angielski i obsługę komputera,
– posiadać znajomość produktów hipotecznych i uwarunkowań lokalnego rynku,
– mieć doświadczenie w sprzedaży kredytów hipotecznych,
– mieć doświadczenie w kontaktach z klientami w zakresie doradztwa i obsługi,
– powinien być dyspozycyjny, umieć łatwo nawiązywać kontakty i negocjować,
– posiadać umiejętność analitycznego myślenia oraz wyszukiwania i interpretowania informacji finansowych,
– wyróżniać się inicjatywą, elokwencją i wysoką kultura osobistą, a także samodzielnością,
– być dobrym organizatorem własnego czasu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here