Jak zorganizować miejsce pracy w domu? Czy w domu można pracować wydajnie i w pełni odpoczywać?
Jest coraz więcej specjalistów, którzy nie jeżdżą do biura i pracują zdalnie. Niektórzy szczerze im zazdroszczą, inni rozumieją, że praca w domu nie jest taka łatwa. Architekt wnętrz Magda Knappe podpowiada, jak zorganizować pracę aby była jak najbardziej wydajna i przyjemna w zaciszu własnego mieszkania.
1. Każdy domownik ma swoje miejsce pracy!
Oczywiście możesz pracować z laptopem i telefonem przy stole obiadowym, leżąc na kanapie, a nawet we własnym łóżku. Ale jeśli masz zamiar robić to cały czas, nie możesz się obejść bez specjalnego miejsca pracy we własnym domu. Jest to wygodne, gdy wszystko, co potrzebne do pracy, jest zebrane w jednym miejscu, nie gubi się i nie miesza z zabawkami i przyborami kuchennymi. Ponadto, jeśli razem z Tobą mieszka rodzina, cichy, spokojny kącik jest po prostu niezbędny do pracy. I wreszcie główny argument. Najważniejszą i najtrudniejszą częścią pracy w domu jest oddzielenie jej od reszty życia. Ci, którzy pracują zdalnie, skarżą się, że pracują prawie 24 godziny na dobę, nigdy w pełni nie odpoczywają i dlatego czują się wyczerpani. Dedykowane miejsce, w którym będziesz zajęty tylko pracą jest wręcz niezbędne. Czasami, w mieszkaniu nie możesz sobie pozwolić na posiadanie osobnego biura. Co wtedy robić?
2. Znajdź zaciszny zakątek
Jeśli w Twoim mieszkaniu jest nisza we wnętrzu, można ją zamienić w świetne miejsce do pracy. Jest mało prawdopodobne, że tą przestrzeń uda się zamknąć, ale zamiast drzwi można powiesić zasłony, aby zamknąć nasze „biuro” przynajmniej na weekend lub gdy przyjdą goście.
Projekt domowego biura można wykonać również przy użyciu zwykłych mebli – do tych celów nadają się na przykład szafa i regał. Nie zapomnij o istnieniu sekretarzyka i wszelkiego rodzaju stolików wysuwanych i składanych. Na koniec możesz po prostu odgrodzić część pomieszczenia. Użyj szafy lub innych mebli, parawanu lub tylko zasłony jako przegrody.
Jeśli absolutnie nie podoba Ci się pomysł patrzenia w pustą ścianę, możesz powiększyć parapet, zamieniając go w biurko. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych technik projektowania biur domowych.
Innym rozwiązaniem jest blat w wykuszu. Najważniejsze jest, aby spróbować zamknąć „tył”: powinieneś przynajmniej kątem oka widzieć drzwi i wszystkich wchodzących. Jeśli odwrócenie stołu bokiem do wejścia jest absolutnie niemożliwe, psychologowie radzą kupić ekran i „ukryć się” za nim przed wścibskimi oczami osób wchodzących do pokoju.
Swoje miejsce do pracy czasem musisz urządzić w salonie, kilka porad o czym pomyśleć w takim przypadku przeczytasz w artykule projekt salonu.
3. Załóż słuchawki
Kiedy dzieci wracają ze szkoły, kiedy dom jest pełen śmiechu i rozmów, przychodzi trudny moment w życiu każdego, kto pracuje w domu nie mając osobnego biura. Takie miejsce niezwykle trudno jest odizolować od zewnętrznego hałasu. Wyjściem z sytuacji będzie przerwanie pracy lub założenie dobrych słuchawek. Nie każdy może pracować przy muzyce, w takim wypadku wypróbuj różne dźwięki, które nie przeszkadzają w koncentracji. W Internecie znajdziesz wiele różnych opcji dźwięków które możesz wykorzystać od hałasu odkurzacza po odgłosy natury i bicie serca.
4. Oczyść biurko
W trakcie pracy na biurku czasami gromadzą się sterty papierów i różnych śmieci. Wiele osób woli ich nie zauważać. Wszyscy, którzy nauczyli się efektywnie pracować, zgadzają się, że blat powinien być pusty. W końcu potrzebne jest miejsce na świeże myśli i pomysły. Bałagan rozprasza i demotywuje. Poza tym znalezienie odpowiedniego dokumentu zajmuje dużo czasu. Jeśli twoja praca polega na pracy z dokumentami, opracuj dla nich odpowiedni system. Na przykład połóż na stole specjalną tacę na dokumenty, które są teraz istotne. A do reszty użyj folderów, które dobrze byłoby podpisać.
Jeśli od lat pracujesz w domu, jedno biurko często nie wystarcza, aby pomieścić wszystkie niezbędne dokumenty i przybory biurowe. Potrzebny jest dodatkowy system przechowywania. Na przykład, jeśli biurko opiera się o ścianę, wygodnie jest powiesić nad nim półki. Możesz odgrodzić biurko stojakiem lub szafką i przeznaczyć go w całości na rzeczy związane z pracą.
5. Wszystko powinno być pod ręką
Nikt nie przyjdzie zmienić wkładu do drukarki, skonfigurować drukarkę lub Wi-Fi: jesteś swoim własnym administratorem systemu i kierownikiem biura. Będziesz musiał polegać na sobie. Ale wszystko można zrobić tak, jak jest to dla Ciebie wygodne. Jeśli często drukujesz dokumenty, drukarka powinna znajdować się w pobliżu, a nie w innym pomieszczeniu. Itp. Powinieneś również przewidzieć umieszczenie odpowiedniej ilości gniazd oraz w wystarczających ilościach.
6. Uporządkuj przewody
Większość urządzeń posiada przewody wymagające podłączenia do prądu. Poplątane, mogą doprowadzić każdego do szaleństwa. Zwłaszcza jeśli musisz ustalić, który przewód jest od jakiego urządzenia. Jeśli to możliwe, wybierz bezprzewodową drukarkę Wi-Fi, modem itp. Ogólnie rzecz biorąc, ludzkość poczyniła ogromne postępy w rozwiązywaniu tego problemu. Istnieje mnóstwo gadżetów, które pomagają w utrzymaniu porządku w przewodach. Za pomocą zapięć na rzep przewody można łatwo zebrać w wiązki, a za pomocą zacisków można je przymocować w dogodnym miejscu, na przykład po wewnętrznej stronie blatu. Większość nowoczesnych komputerów stacjonarnych ma teraz specjalne otwory wymyślone właśnie w tym celu. Po prostu zacznij korzystać z tych udogodnień!
Zobacz również artykuł niewielkie i funkcjonalne mieszkanie.
7. Spraw, by było pięknie
W domu, Twoje biuro ma pełne prawo wyglądać jak część domu. Dlatego jego projekt pozwala na pewną swobodę, np. w postaci ozdobnej tablicy na notatki, zastosowanie nieoczekiwanego koloru ścian czy inne elementy, które ciężko byłoby znaleźć w tradycyjnym biurze.
8. Opracuj dla siebie harmonogram pracy i przestrzegaj go
Żadne miejsce, nawet najwygodniejsze, nie gwarantuje udanej i produktywnej pracy. Samodyscyplina jest tutaj niezbędna. Musisz nie tylko zmotywować się do pracy, gdy wokół jest tak wiele pokus, ale także przestać pracować, gdy przyjdzie na to czas.
Człowiek może przez krótki czas skoncentrować się na jednej rzeczy bez rozpraszania się. Dlatego większość ekspertów zaleca ściśle naprzemienne okresy pracy i odpoczynku. Na ten temat napisano wiele książek. Niektórzy sugerują robienie 15-minutowej przerwy na każde 45 minut pracy, inni zalecają tryb 25/10. Sprawdź, w jakim rytmie będziesz pracował wydajniej, uruchom stoper i ruszaj!
Wymyśl rytuały oznaczające początek i koniec dnia roboczego. Na przykład rano niech obowiązuje zasada noszenia butów zamiast kapci. A wieczorem usuń ze stołu papiery, które nagromadziły się w ciągu dnia. W ten sposób zaznaczasz granicę między końcem dnia roboczego a początkiem odpoczynku.
9. Stwórz szczegółowe plany dnia
Na przykład bardzo popularnym schematem jest zasada 9 zadań. Zrób listę dziewięciu punktów do realizacji każdego dnia. I tak jedna rzecz z tej listy powinna być duża i ważna, trzy proste a kolejne pięć bardzo małe.
10. Korzystaj z zalet bycia w domu
Jeśli w czasie przerwy w pracy w biurze masz tylko czas zapalić lub coś przekąsić, w domu możesz zrobić wiele rzeczy pożytecznych, ciekawych i przyjemnych. Nawet 15 minut możesz wykorzystać na odkurzanie, aby nie odkładać tego na weekend; zagraj kilka akordów gitarowych lub po prostu weź prysznic. Najważniejsze, żeby za wszelką cenę nie dać się ponieść emocjom, postępować zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i wracać do pracy na czas.
Jeśli szukasz pomocy, architekt wnętrz jest specjalistą, którego powinieneś zatrudnić.