Jak uzyskać kredyt hipoteczny

Czy zastanawiałeś się ile należy zarabiać aby móc otrzymać kredyt gotówkowy na kwotę 100 tysięcy złotych. Aby móc otrzymać taki kredyt należy wykazać swoją zdolność kredytową. W przypadku gdy zarabiasz około 2 tysiące zł. na rękę możesz ubiegać się o kredyt 100 tys, ale gdy otrzymujesz tylko koło 1 tysiąca zł wynagrodzenia możesz zastanowić się nad kredytem o maksymalnej wartości 60 tysięcy zł.

Kwota kredytu, a bank

W zależności od banku który wybierzemy kwota kredytu przy tej samej zdolności kredytowej może się różnić, na przykład przy dochodach 1 tysiąca zł można otrzymać prawie 50 tyś. zł w Banku Zachodnim WBK, który na chwilę obecną zmienił nazwę na Santander, a już o 10 tyś większą w Alior Bank. Największą kwotę wypłaci nam PKO BP jeśli zarabiamy 2 tysiące zł netto, jest to kwota prawie 100 tyś.

Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym

Wiele osób, które pragną zakupić mieszkanie czy też wybudować dom zastanawia się nad dostępnymi opcjami, a jedną z nich jest kredyt hipoteczny, czyli tak zwany mieszkaniowy. Należy pamiętać, że kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym, który ma jasno określony cel, na który zostaną przeznaczone dane środki finansowe.

Kwota tego typu kredytu to przeważnie od kilkudziesięciu do kilkaset tysięcy złotych, a w rzadkich wypadkach zdarza się, że jest większa. To kwota decyduje, ile lat będzie spłacany kredyt, zazwyczaj jest to okres kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Na chwilę obecną banki udzielają kredytów hipotecznych nawet na okres 35 lat.

Jednak najlepszym wyborem jest wzięcie kredytu hipotecznego na okres około 15 do 20 lat, ponieważ im okres kredytowania jest dłuższy, tym większe będą odsetki.

Czy wiesz co to zabezpieczenie hipoteczne?

Taki kredyt ma również zabezpieczenie w postaci hipoteki na rzecz banku, którą wpisuje się do księgi wieczystej konkretnej nieruchomości.
Warto wspomnieć, że księga wieczysta to dokument prawny, który opisuje tak zwany stan prawny danej nieruchomości. W księdze wieczystej są zawarte takie informacje jak komu przysługują prawa do konkretnej nieruchomości. Należy pamiętać, że taki dokument składa się z 4 działów, a ostatni dotyczy hipoteki.

W przypadku gdy osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny sprzeda nieruchomość, bank ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń od nowego właściciela.

Jaką ratę należy wybrać?

Kredytobiorca ma do wyboru raty stałe lub malejące. Warto wspomnieć, że wszystkie raty składają się z części odsetkowej i kapitałowej. Część kapitałową stanowi kwota, która zawiera w sobie kapitał pożyczony na zakup lub wybudowanie domu. Natomiast część odsetkowa to suma, która stanowi zapłatę dla banku za udzielenie środków finansowych.

Jeśli wybierzemy raty malejące część odsetkowa maleje ponieważ odsetki są naliczane od coraz mniejszej kwoty, a część kapitałowa jest stała. Natomiast w przypadku rat stałych część odsetkowa i kapitałowa odpowiednio ulegają zmianie, aby raty się nie zmieniały. Należy pamiętać, że wybór rodzaju raty jest kwestią indywidualną, zatem każdy kredytobiorca może wybrać odpowiadający mu sposób spłaty kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here