Korzyści z zatrudnienia pracownika ze Wschodu

Coraz więcej firm w naszym kraju korzysta z możliwości zatrudnienia cudzoziemców – przede wszystkim Ukraińców, ale też Białorusinów, Rosjan, Gruzinów czy w ostatnim czasie nawet Nepalczyków. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy przyjrzymy się sytuacji na polskim rynku pracy. Niskie bezrobocie i galopujący wzrost płac, a przy tym bardzo duże potrzeby gospodarki powodują, że coraz trudniej jest pozyskać pracownika produkcji czy na budowę. Zatrudnienie pracownika ze Wschodu niesie ze sobą kilka ważnych korzyści, które powinni wziąć pod uwagę pracodawcy wciąż niemający przekonania do tego pomysłu. Wymieniamy je w naszym artykule.

Wysoka motywacja do pracy

Na początek warto podkreślić bardzo ważną kwestię: otóż cudzoziemcy przyjeżdżają do Polski po to, aby pracować i zarobić pieniądze. Nie jest to wcale takie oczywiste w przypadku polskich pracowników, cieszących się komfortem, jaki daje etat i aktualna sytuacja na rynku zatrudnienia.

Wielu pracodawców, którzy mieli już okazję zatrudniać pracowników ze Wschodu, przy okazji kolejnej rekrutacji wręcz deklaruje, że szuka pracowników z Ukrainy lub innego kraju na Wschód od Wisły. Dlaczego? Ponieważ nigdy się na nich nie zawiedli. Doceniają ich zaangażowanie w pracę, wysoki poziom motywacji, obowiązkowość i dyspozycyjność.

Dla większości pracujących w Polsce Ukraińców nie jest problemem zostanie po godzinach – wielu nawet dopytuje o taką możliwość. Dla pracodawców, których gonią terminy, jest to wręcz wymarzona sytuacja.

Nie zapominajmy również, że gros pracowników z Ukrainy przebywa w naszym kraju samotnie, nie mają tutaj żadnych bliskich czy znajomych. Nic więc nie zatrzymuje ich w domu, nie muszą brać zwolnień lekarskich na dzieci, a każdą wolną chwilę najchętniej przeznaczają na zarabianie pieniędzy, które przesyłają rodzinom w ojczyźnie.

Gotowość do pracy w delegacji

Dotyczy to w szczególności pracowników ze Wschodu, którzy nie mają w Polsce żadnych zobowiązań rodzinno-towarzyskich, a także własnego mieszkania. Są dzięki temu mobilni i nie ma dla nich większego znaczenia, gdzie wykonują swoje obowiązki zawodowe. Jeśli np. poszukujesz pracowników budowlanych, którzy będą mogli przenosić się z jednego obiektu na drugi, nawet w znacznej odległości od siebie, to cudzoziemcy ze Wschodu idealnie się do tego nadają.

Bardzo krótki proces rekrutacji pracownika

Rekrutacje pracowników potrafią trwać tygodniami i powodować coraz większą nerwowość po stronie pracodawcy. Ten problem nie występuje w przypadku korzystania z usług agencji pracy tymczasowej, które oddelegowują pracowników ze Wschodu do wykonywania obowiązków na rzecz swojego klienta. Agencje najczęściej dysponują już grupą pracowników, którzy są gotowi podjąć zatrudnienie od ręki.

Przykładem może być tutaj jedna z najbardziej renomowanych agencji pracy tymczasowej w województwie dolnośląskim, czyli Crew For You, która oferuje swoim klientom bardzo wygodny outsourcing pracowników z Ukrainy i ze Wschodu – https://crewforyou.pl/pracownicy-z-ukrainy-i-wschodu-we-wroclawiu/

Jest to zatem idealne rozwiązanie dla firm charakteryzujących się dużą zmiennością liczby realizowanych kontraktów, potrzebujących pilnego wsparcia tylko w wybranych okresach w roku.

Bezproblemowa legalizacja pracy cudzoziemców ze Wschodu

W Polce obowiązują dziś przepisy, które umożliwiają przedsiębiorcom znacznie łatwiejsze pozyskiwanie pracowników np. z Ukrainy. Ułatwione procedury wizowe sprawiają, że legalizacja zatrudnienia pracownika ze Wschodu nie stanowi większego problemu – szczególnie, gdy mówimy tutaj o podjęciu współpracy z agencją rekrutacyjną świadczącą outsourcing pracowniczy. Więcej o legalizacji pracy cudzoziemców można przeczytać na stronie internetowej https://crewforyou.pl/proces-legalizacji/.

Pokrewny kod kulturowy

Ważną zaletą pracowników ze Wschodu jest ich szybka adaptacja w Polsce. Wynika to z tego, że nasze narody są do siebie pod wieloma względami podobne. Opanowanie języka polskiego w stopniu komunikatywnym również nie stanowi wielkiego problemu np. dla Ukraińców czy Białorusinów.

Z punktu widzenia pracodawcy ważne jest, że pracownicy szybko odnajdują się w naszym kraju, ponieważ dzięki temu mogą się w pełni skupić na swoich obowiązkach zawodowych i nie wymagają ciągłego wsparcia ze strony przełożonych.

Nie bez znaczenia jest również to, że wielu emigrantów zarobkowych ze Wschodu postanawia osiedlić się w Polce na stałe. W takim scenariuszu pracodawca może zyskać lojalnych pracowników na lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here