Kredyt hipoteczny w euro

Coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Do najczęstszych przyczyn należą chęć wybudowania domu czy zakup domu lub mieszkania w bloku. Dzisiejszy standard życia niestety mało komu pozwala na odłożenie tak dużych sum pieniędzy aby można było kupić za gotówkę dom czy mieszkanie. Dlatego coraz więcej młodych ludzi decyduje się właśnie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.
W Polsce najczęściej dochodzi do brania kredytów w polskiej walucie, czyli w złotówkach. Jednak duża część osób decyduje się na wzięcie kredytu w innych walutach, np. we frankach czy euro.
Dane statystyczne pokazują, że aż prawie 15% kredytów udzielanych w Polsce to kredyty w obcych walutach. Cała reszta to kredyty hipoteczny w złotówkach.
Jednak nie każdy ma możliwość wzięcia kredytu w innej walucie. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny w euro lub w innej walucie?
Kredyty w euro mają jak widać duże zainteresowanie. Jednak korzystają z nich osoby, które posiadają duże zdolności kredytowe, ponieważ kredyt hipoteczny w euro wymaga większych dochodów osiąganych przez kredytobiorców. Osoby, które nie zakwalifikowały się na zwykły kredyt w złotówkach nie mają nawet co liczyć na kredyt w innej walucie, np. w euro.
Nie są to indywidualne ustalenia konkretnych banków. Nad tym czuwa specjalna jednostka instytucyjna, czyli Komisja Nadzoru Finansowego. Została ona powołana do tego by sprawować ogólny porządek nad finansami jakie przeprowadza się w Polsce. Działa ona od 2006 roku. To właśnie ten organ odpowiedzialny jest za wprowadzenie wysokości wskaźników określających stosunek dochodów klienta do posiadanych przez niego zobowiązań. W przypadku kredytów walutowych wskaźnik ten wynosi 42%. Co to oznacza? 42% jest to procent dochodów, który kredytobiorca będzie mógł przeznaczyć na spłatę kredytu. Tak właśnie liczy się zdolność kredytową kredytobiorcy. Czyli teoretyczną możliwość spłacenia kwoty pobranej w banku z dodaniem wszystkich opłat i oprocentowania tego kredytu.
Do najważniejszych zalet brania kredytu w euro jest oczywiście jego niższe oprocentowanie niż kredytu w złotówkach. To właśnie ten powód skłania 15 % kredytobiorców do wzięcia kredytu w euro. Jednak sytuacja ta może się zmienić. Nigdy nie wiadomo kiedy gospodarka wywróci się do góry nogami i kredytobiorcy kredytów w euro będą musieli płacić raty 2 razy większe niż na początku. Takie sytuacje już się zdarzały i ciężko na nie zaradzić, ponieważ branie kredytu w obcej walucie niesie za sobą posiadanie tej informacji. Zatem trzeba być dobrze zdecydowanym i przygotowanym na różne scenariusze, jeżeli decydujemy się na kredyt w obcej walucie. Przypomina to trochę grę w ruletkę. Można zyskać, ale można też stracić.
Wybierając walutę kredytu należy dobrze wszystko przekalkulować, ponieważ kursy walut i sytuacja gospodarcza mają istotne znaczenie w tym jakie kwoty przyjdzie spłacać kredytobiorcy. Na szczęście można skorzystać z profesjonalnych porad doradców finansowych, którzy mogą pomóc nam w podjęciu decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here