Kredyt hipoteczny

Wiele młodych małżeństw decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dzieje się tak z wielu powodów. Każdy potrzebuje mieszkania, osoby, które prowadzą już samodzielne życie, czyli nie takie pod skrzydłami rodziców, wiedzą, że nie jest łatwo związać koniec z końcem. Konieczność podejmowania decyzji, gospodarowanie pieniędzmi w taki sposób, aby wystarczało od pierwszego do pierwszego, generuje trochę stresów, ale z biegiem czasu prawie każdy młody człowiek wchodzi na tory budowania odpowiedzialności i dobrze sobie radzi w otaczającej go rzeczywistością.
Bardzo wiele osób ma za sobą doświadczenia zawiązane z wynajmowaniem mieszkania. Młode małżeństwa, które nie mają jeszcze żadnych oszczędności, często decydują się na wynajęcie własnego kąta. Po czasie jednak widzą jak wiele pieniędzy ubywa z ich własnego konta na rzecz rzeczywistych właścicieli mieszkania. Przychodzi taki moment, kiedy mają tego dosyć i wnioskują o kredyt hipoteczny. Chcą urządzić się po swojemu i na własną rękę.
Rozpoczyna się ekscytujący moment na szukanie własnego lokum. Wcześniej dobrze jest jednak, udać się do banku i dowiedzieć się, jaką kwotę może nam on pożyczyć. Jeśli okaże się, że mamy trudność ze zdolnością kredytową, nasze marzenia o własnych czterech ścianach prysną jak bańka mydlana. Konieczne jest więc, aby obie osoby pracowały. Bank bierze pod uwagę zarobki i wydatki na codzienne życie, należy więc je wstępnie oszacować i przygotować się na takie pytania zadane przez doradcę.
Każdy chciałby wziąć najtańszy kredyt hipoteczny. Wielu osobom zależy również na niskiej racie, która nie nadwyrężyłaby zbyt mocno budżetu rodzinnego.
Kredyt hipoteczny można wziąć na dziesięć, piętnaście, dwadzieścia, lub dwadzieścia pięć lat. Najdłuższy okres na jaki możemy się zapożyczyć to 30 lat. Wynika z tego, ze wolni od tego zobowiązania będziemy dopiero w okolicach sześćdziesiątki, o ile kredyt bierzemy w okolicy trzydziestego roku życia i wybieramy możliwość najdłuższej spłaty. Niestety, ta opcja wiąże się z większymi kosztami, szczególnie odsetki wtedy rosną. O ile więc to możliwe, lepiej wybrać jak najkrótszy okres kredytowania, a gdy wpadnie nam dodatkowa gotówka, najlepiej jest przeznaczyć ją na wcześniejsza spłatę.
Jeśli bank potwierdzi, że mamy zdolność kredytową, można zacząć rozglądać się za domem. Dobrze wybierać przyszłościowo, bo przecież mogą pojawić się dzieci czy zwierzęta. Nawet jeśli, teraz ich ktoś nie planuje, życie potrafi być nieprzewidywalne. Duże, ale nie za wielkie mieszkanie jest dobrym rozwiązaniem, ale warto też wziąć pod uwagę wysokość czynszu. Jako posiadacze własnego mieszkania, będziemy przecież płacić ratę kredytu, czynsz za mieszkanie i inne związane z nim koszty. W rzeczywistości, może wyjść nawet więcej niż za wynajem, ale przynajmniej wiemy, że to nasze mieszkanie, z którego nikt nas nie wyrzuci. Właściwie mając kredyt na mieszkanie, tak naprawdę jest ono własnością banku. Warto pamiętać, że w przypadku kredytu hipotecznego ważna jest regularność wpłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here