księgowość sklepu internetowego

Dzisiaj niewiele osób decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. To zadanie jest bowiem nie tylko czasochłonne, ale i bardzo trudne. Zdecydowanie lepiej jest przekazać je specjalistom, w tym przede wszystkim wykwalifikowanym księgowym. Jak wygląda księgowość dla sklepu internetowego przy jednoosobowej działalności gospodarczej? Które usługi księgowe warto wybrać? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie są formy księgowości?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej prowadzą tak zwaną małą księgowość. To uproszczona forma, bazująca na księdze przychodów i rozchodów, ryczałcie lub karcie podatkowej. Pierwsza wersja, czyli księga przychodów i rozchodów to pewnego rodzaju ewidencja, uwzględniająca wszystkie dokonane przez przedsiębiorcę transakcje – zarówno zakup, jak i sprzedać produktów i usług. Obok niej konieczne jest prowadzenie innych ewidencji, w tym VAT, przebiegu pojazdu, wyposażenia, środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Druga forma, czyli księgowość dla sklepu internetowego w formie ryczałtu jest prostsza, ale jednocześnie nie umożliwia dokonania specjalnych odliczeń ponoszonych na działalność kosztów… a zatem z reguły jest po prostu nieopłacalna. Trzeci model, czyli karta podatkowa, zarezerwowana jest natomiast tylko dla określonych rodzajów działalności, uwzględnionych w bardzo wąskim katalogu.

Jaką formę księgowości warto wybrać?

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z różnorodnymi kosztami – od zakupu domeny, przez stworzenie serwisu internetowego, aż po wynajem powierzchni magazynowej, zakup akcesoriów do pakowania towarów i tak dalej. Te koszty można odliczyć od przychodu, ale tylko wtedy, gdy wybierzemy księgowość sklepu internetowego opartą na księdze przychodów i rozchodów. Jej prowadzenie nie jest łatwe. Wymaga znajomości przepisów podatkowych, a także bardzo skrupulatnego sporządzania dokumentacji. Do tego konieczne jest regularne składanie deklaracji podatkowych. Wiele osób stwierdzi, że to tylko wypełnianie prostych tabelek. Prawdą jednak jest, że każdego „przeciętnego śmiertelnika” te tabelki przyprawiają o ból głowy. Częstotliwość zmiany reguł i formatu tabelek powoduje natomiast, że większość osób woli oddać to zadanie zaufanemu księgowemu.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy księgowego?

Specjaliści w dziedzinie księgowości na bieżąco śledzą zmiany przepisów i od razu dostosowują swoje usługi do obowiązujących aktualnie warunków. Właśnie dlatego korzystnie z ich usług jest w pełni bezpieczne. Przedsiębiorca może się w pełni skupić na prowadzeniu firmy, a nie wypełnianiu licznych druczków i formularzy. Aby skorzystać z profesjonalnej księgowości sklepu internetowego najlepiej poszukać firmy, która rozumie specyfikę branży e-commerce. Najlepiej stawiać na podmioty specjalizujące się w obsłudze tego typu firm. Dobrze jest przede wszystkim wybrać księgowość, która nie wymaga osobistych wizyt u księgowego, a cała komunikacja odbywa się telefonicznie lub internetowo przy użyciu specjalnych platform.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here