Wśród ofert prezentowanych przez liczne banki oraz instytucje finansowe dostrzec można dwie usługi, które na pierwszy rzut oka wydają się być tym samym, a jednak jest między nimi zasadnicza różnica. Chodzi o kredyt hipoteczny oraz pożyczkę hipoteczną. Wiele osób w pierwszej chwili nie jest w stanie wskazać, czym się one różnią. Powodem tego jest fakt, że w języku potocznym pojęcia takie jak kredyt oraz pożyczka stosowane są zamiennie. Na czym więc polegają podstawowe różnice pomiędzy tymi instrumentami finansowymi?
Kredyt hipoteczny udzielany jest przez pożyczkodawcę w konkretnym celu, a mianowicie aby zakupić mieszkanie lub dom, albo dokonać zakupu działki i dopiero na niej wybudować dom. Bank udzielający kredytu wymaga potwierdzenia tego, że środki zostały w całości przeznaczone właśnie na umówiony w umowie cel. Zanim bank zdecyduje się na przyznanie kredytu wymaga udowodnienia zdolności kredytowej oraz posiadanie przynajmniej 20 lub 30% wartości nieruchomości jako wkład własny. Bardzo często zdarza się także tak, że kredytobiorca nigdy nie otrzymuje tych pieniędzy na swoje konto, ale bank lub inna instytucja finansowa przelewają pożyczane środki bezpośrednio na konto sprzedającego. W ten sposób nie ma żadnej możliwości, aby przeznaczyć pieniądze z kredytu na jakikolwiek inny cel. W dodatku zakupiona nieruchomość lub działka są zabezpieczeniem kredytu w razie gdyby kredytobiorca przestał spłacać raty. Tak na prawdę można powiedzieć, że dopóki kredyt nie zostanie spłacony to częściowo właścicielem nieruchomości pozostaje kredytodawca. I w razie unikania płacenia rat ma prawo do przejęcia całości lub części nieruchomości, aby odzyskać zainwestowane środki.
Z kolei pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolnie wybrany cel. Jest to podstawowa różnica. Bank nie wymaga żadnego rodzaju deklaracji odnośnie tego na to pieniądze z pożyczki mają zostać przeznaczone. Nie jest konieczne również dostarczanie żadnych dokumentów, które będą potwierdzać poniesiony wydatek. Wiele osób, które są właścicielami nieruchomości decyduje się więc na wzięcie takiej pożyczki po to, by wyjechać na wymarzone wakacje do egzotycznych krajów, kupić samochód, albo pomóc bliskim w obliczu na przykład choroby. Bank wymaga jedynie dokumentów, które potwierdzają, że dana nieruchomość nie jest aktualnie zabezpieczeniem innej pożyczki lub kredytu.
Jeśli chodzi o pożyczanie pieniędzy na dowolny cel, to wiele osób uważa, że najlepiej jest zdecydować się na kredyt konsumencki. Jest jednak ważny argument, który sprawia, że zdecydowanie lepszym wyborem jest pożyczka hipoteczna – oprocentowanie takiej pożyczki jest zdecydowanie bardziej korzystne. W dodatku okres spłaty można rozłożyć nawet na 10 czy 20 lat. W dodatku można uzyskać znacznie wyższą kwotę. Większość banków umożliwia uzyskanie środków wynoszących około 70% wartości jaką ma dana nieruchomość. Przy niektórych mieszkaniach czy domach jest to bardzo duża kwota. Zdarza się również uzyskać niekiedy pożyczkę o wartości 100 procent nieruchomości.