Rodzaje dysków SSD

Dyski SSD cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród graczy, lecz także wśród zwykłych użytkowników. To jeden z najlepszych i najbardziej uniwersalnych sposobów na poprawę działania sprzętu, przez co wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Dysk dyskowi nierówny

Decydując się na zakup nośnika SSD, warto zwrócić uwagę na oznaczenia – przeglądając oferty, spotkamy się z różnymi terminami, które mogą być trudne do rozszyfrowania. Bardzo istotną kwestią jest również upewnienie się co do zgodności rozważanych modeli z posiadanym sprzętem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dysków – najważniejsze różnice pomiędzy konkretnymi typami dotyczą przede wszystkim wydajności, liczby przesyłanych poleceń, obciążenia procesora, a także złącza.

Jakie są najpopularniejsze dyski SSD?

Do najbardziej uniwersalnych rozwiązań należy zaliczyć dysk SSD 2,5 cala SATA. Jego duża popularność to zasługa wszechstronności – można go zamontować zarówno w komputerze stacjonarnym, jak i w większości laptopów. Co więcej, w sprzęcie stacjonarnym użytkownicy mogą zazwyczaj zastosować kilka takich napędów, co przekłada się na ogromną wygodę i funkcjonalność. Dyski SSD tego typu wykorzystują interfejs SATA 6 Gb/s, który oferuje do 100 000 operacji wyjścia/wejścia na sekundę (IOPS). Takie parametry gwarantują znacznie lepsze osiągi niż klasyczne dyski talerzowe HDD, jednak osoby celujące w maksymalną wydajność mogą skorzystać z jeszcze mocniejszych rozwiązań. Wybór dysku SSD 2,5” SATA jest zalecany do codziennych zastosowań, takich jak przeglądanie internetu czy amatorska obróbka zdjęć i filmów.

Innym rodzajem dysku, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej, jest M.2 SATA. To ciekawa alternatywa dla wyżej opisywanego formatu nośnika, która doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkich komputerów stacjonarnych bądź laptopów. Rozmiar takiego napędu jest znacznie mniejszy, a montaż odbywa się za pośrednictwem złącza M.2 na płycie głównej. Osiągi dysków tego typu są zbliżone do 2,5-calowych propozycji.

PCI Express NVMe – dysk dla najbardziej wymagających użytkowników

W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na zakup dysków SSD M.2 PCIe NVMe. Solidne propozycje znajdziemy na przykład w ofercie Samsunga – są to modele takie jak 970 EVO Plus z prędkością zapisu oraz odczytu na poziomie ponad 3 tysięcy MB/s. Jest to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają zawodowi gracze, profesjonalni monterzy filmów oraz firmy działające w obszarze analizy danych. Modele M.2 PCIe NVMe zdecydowanie wygrywają rywalizację z produktami wykorzystującymi protokół AHCI, a swoją popularność zawdzięczają znacznie lepszym parametrom.

Protokół NVMe pozwala w pełni wykorzystać potencjał dysków SSD współpracujących z magistralą PCI Express. Zapewnia on błyskawiczną wymianę informacji pomiędzy płytą główną a nośnikiem, a przy tym minimalne opóźnienia.

Dyski M.2 NVMe, podobnie jak M.2 SATA, są montowane za pośrednictwem złącza M.2 na płycie głównej bez konieczności stosowania dodatkowych przewodów. Warunkiem koniecznym do poprawnego montażu jest obecność złącza z wcięciem typu M, które obsługuje interfejs PCI Express. NVMe to protokół, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie naprawdę imponujących osiągów. Technologia umożliwia przesył na poziomie nawet 3500 MB/s oraz do 500 tysięcy operacji IOPS. Takie parametry sprawdzą się w najbardziej wymagających zastosowaniach, lecz różnica w prędkości będzie odczuwalna także w codziennych zadaniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here