Na dom i mieszkanie

Osoby, które stają przed bardzo ważną sprawą w życiu, jaką jest zakup własnego mieszkania, często mylą pojęcia związane z kredytem. Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy? Jaka jest pomiędzy nimi różnica?
Kredyt hipoteczny przeznaczony jest na cele mieszkaniowe, na przykład zakup nieruchomości, a także jej przebudowa, budowa oraz remont domu. Służy on również na spłatę inne kredytu hipotecznego. Zabezpieczeniem dla tego typu zobowiązania będzie mieszkanie lub dom, które zostało zakupione za pieniądze z tego kredytu. Gdy kredytobiorca zacznie mieć problemy z regularną spłatą kredytu, bank przejmuje nieruchomość. Mieszkanie zostaje wystawione na licytację, a pieniądze zwracane są dla banku na spłatę pozostałości zobowiązania. Występuje kilka rodzajów kredytu hipotecznego: kredyt mieszkaniowy, pożyczka hipoteczna, kredyt budowlano-hipoteczny, kredyt konsolidacyjny, kredyt refinansowy.
Czym w takim razie jest kredyt mieszkaniowy? Jest to rodzaj kredytu, który może być przeznaczony tylko na cele mieszkaniowe. Należą do nich: zakup mieszkania, wykup mieszkania komunalnego, kupno domu lub garażu. Kredyt zostaje zabezpieczony hipoteką wraz ze wpisem w księdze wieczystej. Gdy dochodzi do zakupu, kwota z kredytu jest przelewana bezpośrednio na konto dewelopera, który sprzedaje mieszkanie.
Jakie są więc różnice pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem mieszkaniowym? Jedyną różnicą jest cel wzięcia kredytu. Osobom, które nie są biegłe w tej materii wydaje się, że jest identyczny, ponieważ i tak przeznaczony jest na cele mieszkaniowe. Nie jest to jednak do końca prawda. Kredyt mieszkaniowy możemy przeznaczyć wyłącznie na zakup mieszkania, wykup mieszkania komunalnego, zakup domu lub garażu. Natomiast w przypadku kredytów hipotecznych otwierają się przed nami dodatkowe możliwości, ponieważ występuje szerszy zakres dysponowania otrzymanymi z banku środkami finansowymi.
Bardzo istotne jest rozumienie różnicy pomiędzy kredytem hipotecznym a mieszkaniowym. Wiele osób nie ma tej świadomości, przez co pojawiają się niedomówienia. Zatem gdzie szukać atrakcyjnej oferty kredytu, która nie przerośnie naszych możliwości finansowych? W Internecie znajdziemy mnóstwo rankingów, porównywarek oraz artykułów, które warto przeczytać przed tą decyzją. Ważne jest, aby dobrze zastanowić się, czy aby na pewno podołamy wymaganiom tych zobowiązań. Nawet jeśli obie osoby zainteresowane kredytem mają świetnie płatną pracę, dobrze jest przygotować się do tego jeszcze lepiej np. w postaci tak zwanej „poduszki finansowej”. Co to znaczy? Są to po prostu odłożone (najlepiej na koncie bankowym) pieniądze, dzięki którym w przypadku nieprzewidzianej sytuacji, jaką jest na przykład utrata pracy, będziemy mogli zachować ciągłość spłacania naszych zobowiązań finansowych, zanim nie znajdziemy następnej. Sytuacja, w której nie mamy z czego spłacać kredytu i jesteśmy ponaglani telefonami i pismami z banku na pewno nie należy do najbardziej komfortowych, w związku z czym warto zaoszczędzić tego stresu sobie oraz naszej rodzinie. Niemniej jednak warto realizować swoje marzenia, do jakich niewątpliwie należy zakup własnego domu czy mieszkania, należy tylko podejść do tego z głową i dużą dawką realizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here