Spółka partnerska jest to rodzaj biznesu Szczecinek który tworzą osoby wykonujące wolny zawód. Wspólnicy pracują w działalności gospodarczej przez nich która posiada własną nazwę. Jednoczą oni swoje siły oraz mogą w ten sposób między innymi łatwiej zdobywać klientów. Jeżeli posiadasz wolny zawód i masz chęć sprawdzenia się w roli przedsiębiorcy możesz założyć spółkę partnerską. Przekonaj się jakie są wady i zalety tego typu biznesu.
Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/spolka-partnerska/
Spółka partnerska – kto może ją założyć
Taką firmę możesz założyć jeśli wraz ze wspólnikiem wykonujemy wolny zawód:
- adwokata
- aptekarza
- architekta
- inżyniera budownictwa
- biegłego rewidenta
- brokera ubezpieczeniowego
- doradcy podatkowego
- maklera papierów wartościowych
- doradcy inwestycyjnego
- lekarza
- notariusza
- lekarza dentysty
- księgowego
- lekarza weterynarii
- pielęgniarki
- położnej
- radcy prawnego
- rzecznika patentowego
- rzeczoznawcy majątkowego
- tłumacza przysięgłego
Szczegółowiej mówiąc spółka partnerska jest osobową z spółką handlową. Nie posiada ona osobowości prawnej, ale ma zdolności prawne. Nabywa ona prawa we własnym imieniu. Może ona również pozywać i być pozwaną do sądu. Zakładając taki rozdział spółki nie potrzebujemy kapitału zakładowego. W ramach niej możemy wykonywać więcej niż jeden zawód.
Odpowiedzialność w spółce partnerskiej
Spółka partnerska zgodnie z przepisami odpowiada za długi oraz inne zobowiązania całym swoim posiadanym majątkiem. Jeden z partnerów spółki jest zwolniony z odpowiedzialności za zobowiązania firmy, które powstały w związku z wykonanym przez pozostałych partnerów, a także wynikających działań oraz zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, którzy podlegali kierownictwu innego partnera. Za porozumieniem wspólnicy mogą umówić się również że jeden z nich godzić się na ponoszenie odpowiedzialności tak, jak wspólnik na zasadach spółki jawnej.
Reprezentacja w spółce partnerskiej
Każdy z partnerów może tak samo reprezentować spółkę. Ze względów praktycznych, polecany jest jednak nieco inne rozwiązanie. Umowa Spółki może oznajmiać, że w celu sprawniejszego działania firmy reprezentowanie zostanie przekazane zarządowi.
Spółka z partnerska – skrót nazwa
Spółka partnerska w skrócie to: sp. p.
Tworząc nazwy dla swojej spółki, Musimy pamiętać o tym, że wymagany jest aby zawierała ona nazwisko przynajmniej jednego partnera, a dodatkowo oznaczenie: ” i partner”, „i partnerzy” lub „spółka partnerska”. Dodatkowo powinno być dodany określenie wolnego zawodu, który wykonywany jest w spółce.
Spółka partnerska – umowa
Partnerzy zawierają umowę pisemną lub też umowę do notariusza w formie aktu notarialnego, jeżeli wkładem firmy jest nieruchomość.
W umowie należy umieścić:
• określenie wykonywanego wolnego zawodu
• podmiot działalności spółki
• nazwę oraz siedzibę spółki
• określenie wkładów wnoszonych przez każdego członka spółki oraz ich wartość
• zakres działalności
Spółkę partnerską musimy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zobacz też: http://www.geostrefa.pl/dzialalnosc-gospodarcza-a-zus/