Stieg Larsson

Wiele osób miało okazję czytać słynną serię Millenium. Książki Stiega Larssona zyskały ogromną popularność na całym świecie, trafiając na listy bestsellerów. Niewiele osób zna jednak szczegóły biografii ich autora. Kim właściwie był Stieg Larsson? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Szwedzki mistrz thrillerów

Stieg Larsson to pseudonim. Tak naprawdę autor słynnej trylogii nazywał się Karl Stig-Erland Larsson. Urodził się w 1954 roku w szwedzkim mieście Skelleftehamm na północy kraju. Jego rodzice borykali się z problemami finansowymi, dlatego całe dzieciństwo spędził pod okiem dziadka – skrajnego antyfaszysty. Być może właśnie to tak silnie wpłynęło na poglądy polityczne autora, które odzwierciedlają nie tylko książki Stiega Larssona, takie jak np. https://matfel.pl/tra-pol-28123-Larsson-Stieg.html ale również jego działalność polityczna. Dopiero w wieku 9 lat, po śmierci dziadka, powrócił do rodziców i młodszego brata. Zawsze lubił pisać. Swoją pierwszą powieść stworzył mając zaledwie dwanaście lat. Właśnie dlatego na trzynaste urodziny rodzice podarowali mu maszynę do pisania.

Stieg Larsson – naznaczony politycznie

Stieg Larsson miał skrajnie lewicowe poglądy. Aż do 1987 roku był członkiem Komunistycznej Ligi Robotniczej. Pewnie wiązałby się z nią dłużej, gdyby nie antydemokratyczne hasła, które zaczęli w pewnym momencie głosić jej przedstawiciele. Pracował jako redaktor naczelny w szwedzkiej, trockistowskiej gazecie „Fjarde internationalen”. Jednocześnie silnie wspierał wszelkie ruchy antyrasistowskie i antynazistowskie. Jako dziennikarz współpracował nawet z polskim magazynem „Nigdy Więcej”. Jego polityczna działalność nie zawsze była dobrze oceniana. Po napisaniu w 1993 roku kontrowersyjnej książki „Extremhogen” o autonomistycznych i nacjonalistycznych grupach ekstremistycznych mocno naraził się grupom neonazistowskim. Groźby śmierci ze strony ekstremistów nie zniechęciły go jednak. Wątki polityczne prezentują nawet słynne książki Stiega Larssona – popularne thrillery z serii „Millenium”.

Autor nie doczekał swojej sławy

Tak naprawdę autor nie miał okazji zobaczyć, jak wielką popularność zyskały książki Stiega Larssona. Zmarł bowiem 9 listopada 2004 roku na rozległy zawał mięśnia sercowego. Miał zaledwie 50 lat. Pierwsza część serii – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” ukazała się natomiast w księgarniach rok później. Drugą część – „Dziewczyna, która igrała z ogniem” – wydano w 2006 roku, a trzecią – „Zamek z piasku, który runął” – w 2007 roku. Stieg Larsson zmarł w trakcie pisania czwartej części serii. Ostatecznie dokończył ją David Lagercrantz. Książki Stiega Larssona były wielokrotnie nagradzane. Między innymi autor pośmiertnie, dwukrotnie zdobył za nie prestiżową, skandynawską nagrodę Szklanego Klucza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here