Co to jest tanatokosmetyka

Tanatokosmetyka to nic innego, jak kosmetyka pośmiertna, która wykonywana jest przez przeszkoloną osobę. W dzisiejszych czasach nie jest to już temat tabu, którego nie można poruszać. Oczywistym jest, że śmierć może pojawić się w wielu różnych sytuacjach. Trudno więc oczekiwać, że osoba zmarła będzie wyglądała w trumnie tak, jak za życia. Zadaniem specjalistów jest przeprowadzenie różnego typu zabiegów, które mają na celu poprawę jej wyglądu. Chcesz dowiedzieć się więcej? W tym wpisie znajdziesz przydatne informacje!

Czym jest kosmetyka pośmiertna?

Tanatokosmetyka jest niezbędna do tego, aby trumna ze zmarłym mogła zostać otworzona podczas uroczystości pogrzebowej. Ostatnie pożegnanie jest chwilą niezwykle wzniosłą, która zapada w pamięci na długie lata. Zdecydowana większość osób pragnie zapamiętać bliskiego takim, jaki był za życia. Twarz po śmierci przechodzi diametralną zmianę. Zupełnie naturalne są rozmaite deformacje, otwierające się powieki czy usta. Wszystkie mięśnie wiotczeją, więc zanika owal szczęki. Pojawiają się także plamy, a skóra traci koloryt. Jedno jest pewne – nikt nie chce oglądać ważnej dla siebie osoby w takim stanie. Znaczenie kosmetyki pośmiertnej jest ogromne, a zawód tanatokosmetyka cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

We Wrocławiu jednym z najbardziej doświadczonych i cenionych specjalistów w dziedzinie tanatokosmetyki jest Pan Witold Klimas z firmy Roch&Abel . Wielu mieszkańców Dolnego Śląska jest mu wdzięcznych za staranne i pełne szacunku przygotowanie bliskiej im osoby do ostatniej drogi. O tym, jakie jeszcze usługi świadczy ten zakład pogrzebowy można przeczytać na jego stronie: roch-abel.pl .

Kiedy niezbędna jest rekonstrukcja twarzy?

Zdarza się, że twarz zmarłego wymaga rekonstrukcji. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy przebył on wypadek lub poważną chorobę. Oczywiście, nie każdy decyduje się na skorzystanie z tego rodzaju usługi, więc ostateczna decyzja zawsze należy do bliskich zmarłego. Przywrócenie osobie zmarłej naturalnego wyglądu wymaga nie lada umiejętności oraz doświadczenia. Proces rekonstrukcji mogą przeprowadzić wyłącznie osoby posiadające niezbędne uprawnienia.

Kosmetyka pośmiertna: jakie zabiegi są wykonywane?

Standardowa kosmetyka pośmiertna to przede wszystkim mycie czy golenie. Konieczne jest przywrócenie zdrowego kolorytu skóry, a także zakrycie sińców, krwiaków i innych niedoskonałości, które pojawiają się po śmierci. Nie można również zapomnieć o zabezpieczeniu powiek i ust, które mimowolnie się otwierają. Zazwyczaj zmarły jest czesany, a jeśli sytuacja tego wymaga, to włosy zostają obcięte lub przystrzyżone. Dokładny przebieg prac zależy od tego, w jakim stanie znajduje się zmarły.

Na specjalne życzenie możliwe jest przeprowadzenie usług dodatkowych. Nikogo nie dziwi już wykonywanie pełnego make-upu osobie zmarłej czy malowanie paznokci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć również okazałą fryzurę. Zapewnia to przede wszystkim komfort psychiczny bliskim zmarłego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here