Psi seniorzy wymagają nieco innej opieki, niż małe szczeniaki, a także psy w kwiecie wieku. Konieczna jest nie tylko specjalna karma dla psa senior, ale również częstsze wizyty u weterynarza i zupełnie inna aktywność fizyczna. Jak dbać o leciwego pupila? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Kiedy pies staje się seniorem?
Tak naprawdę wkroczenie w wiek psa seniora zależy od kilku czynników. Decydującym jest przede wszystkim rasa. Większe psy co do zasady żyją bowiem krócej. Owczarki niemieckie, labradory albo golden retrievery osiągają z reguły maksymalnie wiek kilkunastu lat. Z kolei małe rasy, w tym ratlerki oraz yorki czasem dożywają nawet sędziwych 20 lat. Dla takiego owczarka niemieckiego wiek senioralny rozpocznie się zatem około 7-8 roku życia. Z kolei dla yorka w okolicach 14-15 roku życia. Warto też obserwować swojego psa. Kiedy nabiera trochę więcej masy, a także staje się apatyczny i powolny, to znak, że konieczna jest karma dla psa senior oraz nieco inne traktowanie.
Weterynarz, odpowiednia karma, umiarkowana aktywność fizyczna
W pewnym wieku konieczne są zatem częstsze wizyty u weterynarza. Pies z upływem czasu może bowiem zacząć chorować. Najczęstsze przypadłości psich seniorów to łamanie w kościach, bóle stawów, problemy trawienne, a także nietrzymanie moczu. Poza stosownymi preparatami weterynarz najczęściej zaleci zakup specjalistycznej karmy dla psa senior. Ona bowiem dostarczy psu tych składników, które są mu najbardziej potrzebne w tym trudnym okresie. Nie należy nadto wymagać od psa, że będzie równie aktywny co kiedyś. Wielogodzinne spacery mogą go już bardzo męczyć, dlatego warto wsłuchać się w jego potrzeby.
Jaką karmę warto zastosować?
O ile pies sam nam pokaże ile aktywności fizycznej potrzebuje, a o jego zdrowie zadba sprawdzony przez lata weterynarz, o tyle dobór odpowiedniej karmy dla psa senior może powodować pewne problemy. Przede wszystkim warto postawić na karmę dedykowaną starszym psom. Karma dla psa senior charakteryzuje się najczęściej zmniejszoną kalorycznością. W tym wieku bardzo łatwo bowiem o nadprogramowe kilogramy. Jednocześnie te produkty stanowią pełnowartościowy i dobrze zbilansowany posiłek, dlatego pies na pewno nie będzie chodził głodny. Karma jest także łatwo przyswajalna, a także uwzględnia zmniejszone zapotrzebowanie psa na białko i niektóre składniki mineralne oraz substancje tłuszczowe, z jednoczesnym większym zapotrzebowaniem na niektóre witaminy oraz wybrane kwasy tłuszczowe. Polecamy w szczególności produkty sygnowane marką Dolina Noteci dostępne w zaufanych, specjalistycznych sklepach zoologicznych i bezpośrednio u producenta.