Czynniki wpływające na wartość złota

Zakup złota inwestycyjnego jest od lat cenionym sposobem lokowania kapitału. Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy rośnie jego cena, coraz chętniej złote monety i sztabki złota znajdują swoich nabywców. I choć inwestycja w złoto uchodzi za sprawdzoną i bezpieczną formę gromadzenia środków, aby na tym nie stracić, warto śledzić wydarzenia na rynku i znać czynniki, które wpływają na cenę złota. Pozwoli to przewidywać trendy, a przynajmniej da mocną podstawę do tego, by podejmować rozsądne decyzje co do zakupu bądź sprzedaży złota.

Podaż

To najbardziej oczywisty z wszystkich czynników wpływających na wartość złota. Im większa jego dostępność, tym łatwiej o jego zakup. Na ilość kruszcu w obiegu wpływają więc decyzje poszczególnych rafinerii oraz mennic, które wypuszczają kolejne serie monet bulionowych lub sztabek złota. Im więcej produktów inwestycyjnych na rynku, tym łatwiej o atrakcyjną cenę.

Inflacja

Uważa się, że złoto stanowi najlepszą formę ochrony przed inflacją. Dlaczego więc jej widmo może przyczynić się do wzrostu cen za kruszec? Właśnie dlatego, że dealerzy dobrze zdają sobie sprawę z odporności złota na inflację. Kiedy siła nabywcza pieniądza zaczyna spadać, więcej osób może zdecydować się na zakup produktów inwestycyjnych. Najczęściej będą oni skłonni zapłacić wyższą cenę, z czego chętnie skorzystają dealerzy.

złoto

Stopy procentowe

Oferty banków mogą wpływać na atrakcyjność lokowania środków w złoto. Musimy pamiętać, że potencjalny zysk możemy uzyskać, sprzedając złoto po korzystnej cenie. Nie otrzymamy odsetek tylko za jego zgromadzenie. Dlatego wysokie stopy procentowe oferowane przez banki mogą powodować spadek cen złota i odwrotnie – niskie stopy, a więc mniejsza opłacalność lokat i innych form inwestycji – mogą wpływać na wzrost cen kruszcu.

Wartość dolara

Na rynku metali szlachetnych można zauważyć związek cen kruszcu z siłą poszczególnych walut, zwłaszcza z pozycją dolara amerykańskiego. Kiedy dolar słabnie, rośnie cena złota. Monety i sztabki złota w tej sytuacji stanowią bufor dla inwestorów. Spadek siły nabywczej dolara przekłada się na większe zainteresowanie złotem jako pewnym i bezpiecznym sposobem gromadzenia kapitału.

Sytuacja geopolityczna

To chyba najważniejszy z czynników, które wpływają na cenę złota, a przy tym najtrudniejszy do przewidzenia. Widmo konfliktu zbrojnego może skutecznie zachęcić do inwestowania w kruszce, co przełoży się oczywiście na cenę złota. Ale polityka wpływa również na wiele innych aspektów, które znajdują odzwierciedlenie na rynku metali szlachetnych. Przykładem może być tutaj rynek paliwowy – najczęściej notowania ropy i złota utrzymują ten sam kierunek. W przypadku zamieszek lub otwartej wojny na terenach wydobycia ropy naftowej, w górę pójdą ceny paliw, ale także cena złota. Można spojrzeć na ten aspekt jeszcze szerzej. Kiedy sytuacja geopolityczna jest niepewna, następuje zaostrzenie kontaktów dyplomatycznych, przekłada się to na całą gospodarkę. Na rynku walut i rynku akcji pojawiają się zawirowania. Taka sytuacja może zachęcać inwestorów do zakupu złota i innych kruszców, które pozwoliłyby w razie czego zminimalizować straty. I znów – złoto staje się bardziej atrakcyjne, więc jego cena wzrasta. 

Gdzie kupić złoto

Gdzie kupić złoto?

W jaki sposób uchronić się przed przepłacaniem za złoto? Najlepiej dokonywać inwestycji w czasie względnego spokoju, kiedy ceny nie ulegają nagłym wahaniom i są bardziej przewidywalne. Dziś możemy skorzystać z szerokiej oferty skupów złota. Jedne to te tradycyjne, stacjonarne. W ostatnim czasie na popularności zyskują jednak sklepy internetowe, również w przypadku obrotu metalami szlachetnymi. Przykładem może być tu 79th Element. Dzięki takim rozwiązaniom możemy w sposób bezpieczny kupić określone produkty inwestycyjne na jasnych zasadach i bez wychodzenia z domu. Na przykład na stronie https://79element.pl/zlote-monety-inwestycyjne/ możemy sprawdzić aktualną cenę monet inwestycyjnych i nabyć ich określoną ilość. Wszystko wygodnie, z wybraną przez nas formą dostawy pod wskazany adres. Wystarczy kilka chwil, by bezpiecznie ulokować swoje środki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here