Każdy z nas marzy o tym, żeby mieć własny kąt. To wydaje się być takie oczywiste, ponieważ własne lokum to jednocześnie przynależność. Wtedy człowiek wie, że ma coś swojego, do czego zawsze wraca. Bez własnego mieszkania lub domu czujemy się po prostu bezdomni. Wynajmowany lokal to przecież nie to samo. Trudno to porównać, ale wynajem nigdy nie będzie dawał tego komfortu, jaki daje posiadanie własnych czterech ścian.
Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach mają ciężki start. Nawet jeśli uda im się od razu po studiach znaleźć dobrze płatną pracę, to mijają długie lata, zanim uda im się nazbierać dość oszczędności na zakup domu lub mieszkania. Niektórzy z nich mają jasno sprecyzowane cele. Wytyczyli sobie drogę, którą chcą iść przez życie. Mają dobrze zaplanowane kariery, wiedzą, że chcą mieszkać w domu za miastem i jeździć sportowym samochodem. Są też tacy, którym marzy się przytulne mieszkanko w bloku na nowoczesnym osiedlu. Nie musi być ono duże, ważne, że będzie ich własne. To piękne marzenia, a do ich spełnienia wystarczy tak niewiele – stabilna praca i kredyt na zakup mieszkania lub domu.
Czy kredyt jest konieczny? Oczywiście, że nie! Ale nawet dobrze płatna praca nie pozwoli na szybkie odłożenie pieniędzy na taki zakup. Mieszkanie, nawet całkiem małe, kosztuje około 200 tysięcy złotych. Zakup domu bądź też zakup działki i wybudowanie domu to koszt około pół miliona złotych, a przecież na życie i bieżące wydatki również potrzeba pieniędzy. Warto zatem wziąć najtańszy kredyt hipoteczny. Choć wiadomo, że przyjdzie nam go spłacać przez kilkanaście lub też kilkadziesiąt lat, to mamy świadomość tego, że to dobra inwestycja.
Wiele banków oferuje kredyty hipoteczne na zakup domu lub mieszkania. Różnią się one między sobą ilością rat, wysokością kredytu możliwego do zaciągnięcia, oprocentowaniem, a nawet opłatami dodatkowymi. Taki kredyt to potężne zobowiązanie, dlatego nie warto brać pierwszego lepszego. Z całej dostępnej oferty kredytów trzeba wybrać ten najlepszy, najtańszy, najbardziej korzystny.
Nie każdy z nas musi się znać na kredytach. Jednak warto przeanalizować oferty kredytowe z uwagi na to, żeby nie przepłacić, nie wpakować się w kredyt, który nie ma końca, a odsetki miesiąc w miesiąc będą nas wykańczać. W razie jakichkolwiek wątpliwości można poprosić o poradę specjalistę w banku lub też jakiegoś znajomego, który jest rozeznany w temacie kredytów.
Kredyty hipoteczne są kredytami, które spłaca się przez długie lata. Kredytobiorca powinien zatem mieć świadomość tego, że podstawą jest stabilna praca, najlepiej na czas nieokreślony. Comiesięczna pensja gwarantuje, że będziemy mieć z czego spłacać zaciągnięty kredyt i jeszcze zostanie coś na bieżące wydatki. Jeśli zatem nasze dochody nie są zbyt duże, warto zastanowić się nad zakupem mieszkania i tym samym zmniejszenia kwoty kredytu. Chcąc wybudować lub też kupić dom wolnostojący trzeba zaciągnąć znacznie większy kredyt, a tym samym spłacać wyższe raty każdego miesiąca. Dom czy mieszkanie? Na co cię stać?