Jakie są koszty kredytu hipotecznego?

W dzisiejszych czasach mało kogo stać na to, aby za gotówkę postawić sobie dom rodzinny. Dlatego w tym celu wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny. Niekiedy jest to jedyna droga do tego, by móc się wybudować.
Jednak nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ koszty kredytu hipotecznego są niestety bardzo wysokie. Jak wysokie zostaną naliczone koszty całego kredytu zależy od tego na jak długi czas decydujemy się wziąć kredyt oraz ile chcemy tego kredytu wziąć.
Koszty kredytu hipotecznego to przede wszystkim oprocentowanie, które zostaje nadane kredytowi. Spłata kredytu to nie tylko spłata kwoty pobranej z banku, ale także i odsetek, które zostają odgórnie doliczone do kredytu.
Na oprocentowanie składa się stopa procentowa kredytu, a także jego marża, ponieważ kredyt jest sprzedawany przez bank a do wszystkiego co się sprzedaje, należy doliczyć marżę.
Stopa procentowa jest to inaczej procent, który zostaje nadany kredytowi na lata. Procent ten może ulegać zmianie w ciągu lat spłacania kredytu, jednak nie jest on uzależniony od banku czy kredytobiorcy. Wysokość stopy procentowej jest narzucany przez Bank Centralny.
To, co się nie zmienia to marża. Wysokość marży jest uzależnione od banku, a także waluty, prowizji, wysokości wkładu własnego, źródła dochodu, raportu BIK, a także typu nieruchomości.
Każda rata to spłacanie części kwoty zaciągniętej w formie kredytu, a także część odsetek. Zatem jeżeli wybieramy sobie dłuższy okres spłaty to tym samym idzie za tym większa kwota do spłaty.
Jednak to nie są wszystkie koszty, jakie są związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.
Dodatkowe koszty, o których trzeba wiedzieć, jeżeli decydujemy się na kredyt hipoteczny to: prowizja za udzielenie kredytu. Jest to dodatkowa opłata, którą trzeba uiścić w gotówce lub po prostu może zostać doliczona do całej kwoty kredytu. A zostaje ona doliczona z tytułu udzielenia kredytu. Jej wysokość uzależniona jest od banku, ale zazwyczaj wynosi ona około 2%.
Kolejnym kosztem jest ubezpieczenie nieruchomości, pod którą bierze się kredyt, a także ubezpieczenie samego kredytu. Niekiedy banki życzą sobie także ubezpieczenia na życie, czy ubezpieczenia pomostowego.
Banki są skierowane na sprzedaż. Tak i w tym przypadku mogą wykorzystać okazję i sprzedać klientowi, czyli kredytobiorcy produkty dodatkowe. Aby sprzedaż była efektywna zostało to wpisane w warunek konieczny, który musi spełnić kredytobiorca, aby kredyt został udzielony. Produkty dodatkowo to tzw. produkty cross sell, czyli np. karta kredytowa, konto, ubezpieczenie.
Kolejnym punktem do spełnienia jest opłata przygotowawcza. Pod tym hasłem kryją się wszystkie koszty związane z przygotowaniem umowy kredytu hipotecznego czy też sprawdzeniem zdolności kredytowej. Z tego względu, że prace te pochłaniają dużo czasu to bank musi zapłacić za to swoim pracownikom. A z czegoś musi te pieniądze odzyskać. Zatem tymi kosztami zostaje obarczony kredytobiorca.
Trzeba się dobrze zapoznać ze wszystkimi kosztami związanymi z kredytem, ponieważ podsumowując są to duże koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here