Idealna opiekunka osób starszych

Trudna sytuacja na rynku pracy w Polsce sprawia, że coraz więcej kobiet podejmuje pracę jako opiekunka osób starszych zagranicą. Nic w tym dziwnego – to zawód pełen wyzwań, ale bardzo satysfakcjonujący i dobrze płatny. Jeśli Ty także zastanawiasz się, jakie cechy i kompetencje powinna mieć opiekunka osób starszych, w tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Sympatia dla seniorów

Osoby, które nie lubią osób starszych, obawiają się kontaktu z nimi, mają trudność
z obcowaniem z chorobą czy niedołężnością nie będą w stanie należycie służyć im pomocą
i opieką. Opiekunka osób starszych nieustannie obcuje z podopiecznym, wspierając go poprzez prowadzenie domu i towarzyszenie w życiu codziennym – brak sympatii do seniorów będzie więc nie utrudnieniem, ale przeszkodą nie do pokonania w wykonywaniu pracy.

Łatwość adaptacji

Im szybciej opiekunka dostosuje się do nowej sytuacji, tym łatwiej będzie jej nawiązać kontakt z podopiecznym i jego bliskimi. Jeśli wyjazd do pracy w charakterze opiekuna osoby starszej organizuje Promedica24 –  lider na rynku usług opiekuńczych dla osób starszych w Niemczech, Anglii i Polsce, jeszcze zanim opiekunka stanie przed drzwiami domu podopiecznego, wie, czego może się tam spodziewać. Oferty pracy i zasady działania Promedica24 można znaleźć na stronie https://promedica24.com.pl. Mimo tego, że oferty zawierają wiele szczegółów, nie oznacza to oczywiście, że opiekunka dowie się z nich wszystkiego o domu, do którego jedzie, czy samym podopiecznym. Dlatego łatwość adaptacji i otwartość na nowe sytuacje są ważnymi kompetencjami idealnej opiekunki osób starszych.

Cierpliwość i empatia

Dla seniora opiekunka osób starszych jest osobą obcą, która zjawia się nagle w domu
i od której zależeć będzie jego codzienność. To sytuacja trudna i pełna wyzwań dla każdej
ze stron, wobec której podopieczny może czuć się zawstydzony, a nawet zły. Nie należy ulegać tym emocjom, ale potrafić je zrozumieć. Dlatego ważnymi cechami, którymi musi wykazywać się opiekunka są cierpliwość i empatia. Dzięki nim łatwiej będzie nawiązać porozumienie zarówno z seniorem, jak i z jego bliskimi.

Brak wrażliwości na płyny ustrojowe

Opiekunka osób starszych towarzyszy podopiecznemu na co dzień, wspierając go nawet
w najbardziej wstydliwych czy intymnych sytuacjach. Czasami, nawet przy seniorze będącym w dobrej kondycji fizycznej, trzeba pomóc mu w toalecie. W opiece nad osobą leżącą bądź mającą trudności z poruszaniem nawet najbardziej podstawowe czynności wymagają asysty – opiekunka musi być gotowa nie tylko nakarmić czy przenieść seniora, ale także wykonywać wszystkie czynności higieniczne i toaletowe. Okazywanie niechęci –  nawet, jeśli jest odruchowe –  jest niedopuszczalne.

Sprawność fizyczna

Niewątpliwie opiekunka osób starszych musi być w dobrej formie fizycznej. Wśród jej obowiązków jest przecież nie tylko prowadzenie domu, a więc pranie, gotowanie czy sprzątanie. Należy do nich także na przykład asysta seniorowi w poruszaniu się. Opiekunka osób starszych otrzymuje oczywiście od Promedica24 wsparcie merytoryczne w zakresie bezpieczeństwa czy technik przenoszenia leżącego podopiecznego, ale siła i sprawność fizyczna są nieodzowne w jej codziennej pracy.

Znajomość języka obcego

Jeśli opiekunka osób starszych chce świadczyć usługi pomocy domowej i opieki zagranicą, znajomość języka obcego, w którym mówi senior i jego bliscy, choć w podstawowym stopniu, jest koniecznym warunkiem podjęcia pracy. Trzeba będzie nie tylko na co dzień porozumieć się z podopiecznym i jego najbliższymi, ale i z lekarzem, pracownikiem apteki, sklepu, sąsiadami itd. Promedica24 ofertuje kandydatkom do pracy jako opiekunka osób starszych szkolenia językowe, jeśli więc nie znasz jeszcze języka obcego, a pociąga Cię
ta praca, wszystko przed Tobą!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here