kryptowaluty

Jeszcze parę lat wstecz mało kto słyszał o kryptowalutach. Do czasu, aż wielką popularnością zaczął cieszyć się BitCoin, czyli pierwsza wirtualna waluta oparta o kryptografię i tzw. blockchain. Wraz ze wzrostem popularności BitCoina, zaczęły pojawiać się coraz to nowe kryptowaluty, których generalna zasada działania była podobna, a różnice występują głównie w sposobie implementacji blockchaina i całkowitej ilości monet.

Kiedyś, aby zdobyć którąś z kryptowalut, należało ją zakupić od innego użytkownika, lub po prostu ją „wykopać”. Pod pojęciem kopania kryptowalut rozumie się znalezienie odpowiedniego kodu, który spełnia określone równanie. Obecnie większość monet jest już wykopana, więc pozostaje jedynie zakup tych, które są już w obiegu.

Coraz większa liczba wirtualnej waluty sprawiła, że zaczęły powstawać tzw. giełdy kryptowalutowe. Są to miejsca, gdzie można dokonać wymiany tradycyjnej waluty na tą cyfrową. W obecnej chwili istnieje wiele giełd, które oferują różne waluty, ich ceny oraz udogodnienia dla użytkowników. Giełdy na których kupisz kryptowaluty oprócz możliwości zakupu kryptowaluty, tak jak w normalnym kantorze, umożliwiają także wymianę między użytkownikami. Za wszystkie te czynności pobierają prowizję, która różni się w zależności od firmy, z której usług skorzystaliśmy. Ceny pomiędzy poszczególnymi giełdami również mogą różnić się nawet o kilkanaście procent, ponieważ jest to rynek nie uregulowany prawnie i nikt tak naprawdę nie sprawuje nad nim kontroli. Jest to całkowite przeciwieństwo tradycyjnych pieniędzy.

Mnogość giełd sprawia, że udzielenie odpowiedzi na pytanie „czy istnieje najlepsza giełda kryptowalut?” staje się wręcz niemożliwe. Z pomocą przychodzą branżowe strony internetowe, które zamieszczają, oprócz artykułów na temat kolejnych wydarzeń ze świata BitCoina, różnego rodzaju rankingi porównujące poszczególne giełdy. Taki ranking giełd kryptowalut sprawdza przede wszystkim ilość oferowanych walut, kraj pochodzenia giełdy, wysokość pobieranej prowizji.

Przysłowiowy Kowalski dzięki takim witrynom może porównać poszczególne giełdy i rozważyć ich zalety i wady, bez konieczności wchodzenia w rynek w ciemno. Uchroni go to na pewno przed błędami, które mogłyby skutkować utratą pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here