Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie: jak znaleźć dobrą pracę? Czy studia faktycznie są przepustką do kariery na danym stanowisku? Okazuje się, że nie zawsze. Czasem wystarczy tylko mieć w ręku fach, czyli skończyć szkołę zawodową, w której duży nacisk położony jest na zajęcia praktyczne. Jednak nawet takie osoby, znające się na gotowaniu, spawaniu, szyciu czy obsłudze maszyn rolniczych mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w interesującej ich branży.
Jak znaleźć dobrą pracę?
Ktoś powie, że przecież zaglądając na tematyczne strony internetowe, można trafić na liczne oferty pracy. To prawda, ale należy też pamiętać o tym, że na jedno stanowisko jest chętnych setki osób. Wówczas praca czeka tylko na szczęśliwca. O tym, kto nim będzie, często decydują niestety nie doświadczenie, a znajomości albo nepotyzm. Jak ktoś ma tzw. plecy i jest w rodzinie szefa, wtedy bez problemów otrzyma umowę, a reszta osób nadal będzie musiała wysyłać własne CV. Nie ma co jednak się załamywać i poddawać. Co więc należy robić, aby z powodzeniem skorzystać z upatrzonej oferty pracy? Sprawdźmy.
Okazuje się, że jest co najmniej kilka, jeżeli nie więcej sprawdzonych porad na ten temat. Niekoniecznie trzeba mieć bardzo duże doświadczenie. Są takie firmy, w których zostaniemy nauczeni od podstaw pewnych, ważnych czynności. Trzeba tylko uwierzyć we własne możliwości i przekonać przyszłego pracodawcę o tym, że potrafimy dość szybko nabywać wiedzę praktyczną i teoretyczną. Odporność na stres będzie oczywiście dodatkowym atutem.
Rekruterzy zalecają także, aby osoba poszukująca prace nie zniechęcała się zbyt łatwo. Powinna wzbudzać sympatię, cechować się prawdomównością. Co więcej, warto, aby starała się podnosić swoja kwalifikacje. W tym celu są organizowane różne kursy, dzięki którym możliwe jest otrzymanie odpowiedniego, profesjonalnego certyfikatu potwierdzającego nowe umiejętności. Poza szkoleniami, pomocne okaże się również skorzystanie z oferty stażu. Taka praca co prawda nie jest bardzo dobrze płatna, ale dzięki niej też zdobędzie się ciekawą wiedzę i nieco doświadczenia. Mało tego, prawo pracy mówi, że właściciel przedsiębiorstwa, który przyjął kogoś na staż, powinien po jego zakończeniu podpisać umowę z młodym pracownikiem na okres próbny, trwający co najmniej trzy miesiące. Niestety, są dowody na to, że część pracodawców tego nie robi, nie bojąc się konsekwencji i woląc przyjąć na to samo stanowisko kolejnego stażystę. Mimo to warto próbować z takiej formy pomocy dla bezrobotnych.
Oczywiście są jeszcze inne wskazówki i zalecenia. Na przykład dobrym pomysłem będzie aktualizowanie swojego CV. Chodzi o to, aby chwalić się w takim dokumencie własnymi zdolnościami i zainteresowaniami. Może się bowiem okazać, że zamiast pracy związanej z kierunkiem studiów, otrzymamy zatrudnienie dotyczące naszej pasji. Mowa chociażby o pisaniu tekstów na zlecenie czy fotografowaniu imprez. Prawda, że początkowo nie zarobimy wiele pieniędzy i nie będzie to umowa na cały etat, ale najważniejsze, że owa praca sprawi nam dużo przyjemności. Teraz już wiemy, jak znaleźć dobrą pracę, czyli taką, która jest nam przeznaczona.