Jakie wymagania trzeba spełnić, by wziąć kredyt konsolidacyjny

Nie ma wątpliwości, że kredyt konsolidacyjny jest produktem, który na krajowym rynku finansowym uznawany jest za oddłużeniowy. Zobowiązanie tego rodzaju, które oferują banki komercyjne działające na terenie Polski, cieszy się uznaniem coraz większej grupy Polaków. W jej skład wchodzą przede wszystkim ci, którzy nie radzą sobie z terminową spłatą wszystkich zaciągniętych zobowiązań albo już utracili płynność finansową. Sprawdź, czy Tobie również potrzebny jest kredyt konsolidacyjny, jak go zaciągnąć i jakie warunki musi spełnić potencjalny kredytobiorca?Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem, który łączy w sobie co najmniej kilka kredytów, jakie w przeszłości zaciągnął kredytobiorca. Zabieg łączenia wartości kilku kredytów w jeden realizuje instytucja bankowa, która reguluje należności swojego klienta w innych bankach i tworzy jedno zobowiązanie scalone. To charakteryzuje się najczęściej o wiele lepszymi warunkami: kredyt konsolidacyjny jest tańszy, wspiera wyjście z finansowego dołka poprzez obniżenie comiesięcznej raty, daje też szansę na dobranie dodatkowych środków. Ogromną zaletą jest też to, że kredytobiorca ma od teraz tylko jeden kredyt i współpracuje z jednym bankiem.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?

Chociaż uznaje się, że kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to idealna opcja, to tak naprawdę takie zobowiązanie dedykowane jest nie tylko osobom, które mają chwilowe problemy finansowe. Połączenie co najmniej kilku kredytów to również ogromny komfort, bo od teraz kredytobiorca musi spłacać tylko jedną ratę w jednym terminie i ma kontakt z jednym bankiem.

Nie ma też wątpliwości, że kredyt konsolidacyjny daje szanse na spore oszczędności, bo nowy, połączony kredyt jest przecież udzielany na lepszych warunkach. Jego czas spłaty zostaje wydłużony, przez comiesięczne raty stają się niższe. Warto też wspomnieć, że tego rodzaju zobowiązanie umożliwia też bardzo często dobranie dodatkowych środków, które kredytobiorca może przeznaczyć na dowolny cel.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny?

O kredyt konsolidacyjny można ubiegać się w wybranym banku komercyjnym, który działa na terenie Polski. Co ciekawe, warto rozejrzeć się za oferta innej instytucji aniżeli ta, z którą mamy już okazję współpracować. Banki przeważnie oferują lepsze warunki kredytowe nowym klientom niż tym już lojalnym.

O kredyt konsolidacyjny wysyła się specjalny wniosek. Niektóre instytucje dają możliwość wnioskowania przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Nie oznacza to jednak, że potencjalny kredytobiorca nie jest weryfikowany pod względem wiarygodności oraz wypłacalności. Bank musi mieć pewność, że comiesięczne raty będą spłacane terminowo. W tym celu generowane są raporty BIK, dzięki którym oceniana jest zdolność oraz historia kredytowa. Bardzo często instytucje bankowe żądają także dostarczeni zaświadczenia o zarobkach oraz źródle ich generowania.

Później pozostaje już tylko czekać na decyzję kredytową, a samą procedurą spłaty innych zobowiązań, które będą łączone i zostaną wliczone do kredytu konsolidacyjnego, zajmuje się „nowy bank”. Kredytobiorca musi tak naprawdę jedynie wskazać, które zobowiązania chce połączyć.

Jak znaleźć dobry kredyt konsolidacyjny?

Czy dobry kredyt to zawsze najtańszy kredyt konsolidacyjny? Okazuje się, że niekoniecznie i coraz więcej kredytobiorców zdaje sobie z tego sprawę. Warto wiedzieć, że liczy się również jakość obsługi czy dodatkowe bonusy, jakie oferuje bank. Ważne są także warunki uzyskania takiego zobowiązania, bo w tej kwestii każda instytucja bankowa prowadzi indywidualną politykę kredytową.

Oczywiście koszty są ważne, ale pod uwagę warto brać również inne parametry tego rodzaju finansowego wsparcia. Bez problemu można je porównać, zerkając na rankingi kredytów konsolidacyjnych. Takie zestawienia publikowane są regularnie w internecie, a najbardziej wiarygodne i niezależne są te na portalach o tematyce finansowej.

Rankingi dają możliwość porównania co najmniej kilku ofert różnych banków w jednym miejscu i krótkim czasie. Pod uwagę warto brać nie tylko oprocentowanie czy miesięczną ratę, ale też czas współpracy z bankiem, wskaźnik RRSO oraz dodatkowe bonusy bądź ograniczenia. Dopiero wtedy udaje się wybrać kredyt konsolidacyjny „szyty na miarę” indywidualnych potrzeb oraz możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here