Pożyczanie pieniędzy

Każda jednostka, która zamierza pozyskać dla siebie środki z kredytu lub pożyczki powinna z pewnością rozważyć, jakie są jego koszty. Dokładne przeanalizowanie kosztów jest bardzo istotne, aby podczas spłacania rat zarówno kapitałowych jak i odsetkowych nie zostać niemiło zaskoczonym.

Kredyty gotówkowe są to kredyty zwane też konsumpcyjnymi. W przeciwieństwie do kredytów celowych, nie musi być jasno przedstawiony bankowi przedmiot, na który pozyskane środki są przeznaczone. Jeśli zależy nam, by uzyskać możliwie najtańszy kredyt gotówkowy, może warto się zastanowić, czy nie warto jednak pokusić się o skorzystanie z kredytu celowego.

Kredyt celowy, w przeciwieństwie do zwykłego kredytu gotówkowego, wiąże się z tym, że pieniądze muszą być wydane na dokładnie określony cel, ich przeznaczenie nie może być dowolne i bank ma prawo sprawdzić, czy tak stało się w istocie. Przykładowo, kredytem celowym może być kredyt na remont. W tym przypadku, banki wysyłają swoich pracowników do remontowanego budynku, by sprawdzić postęp lub wykonanie prac. Innym sposobem na kontrolowanie wydatkowania pieniędzy może być sprawdzanie dowodów zakupu (najczęściej faktury).

W przypadku kredytów celowych należy się liczyć z tym, że bank będzie wymagał od nas zabezpieczenia w postaci przykładowo hipoteki. Kredyty takie są jednak dużo tańsze dla klienta. Jeśli mamy czas i możemy pozwolić sobie na dodatkowe formalności i mamy jasno określony cel, na który chcemy przeznaczyć środki, warto choć wziąć pod rozwagę kredy celowy.

W przypadku, gdy nie mamy tyle czasu i nie chcemy być aż tak dokładnie kontrolowani przez bank, do wyboru mamy kredyt gotówkowy, zwany niekiedy również pożyczką (choć warto zdać sobie sprawę z tego, że nie są to pojęcia tożsame). Pożyczki nie muszą być udzielane przez banki. Istnieją różnego rodzaju instytucje pożyczkowe. Banki udzielające kredytów są dużo bardziej kontrolowane przez prawo. Istnieją obostrzenia, regulacje. Więcej jest formalności (choć mniej niż przy kredycie celowym). Kredyty gotówkowe są jednak przeważnie tańsze (i bezpieczniejsze dla klienta) niż pożyczki. Zgodność z prawem umów jest ściślej kontrolowana niż w przypadku tradycyjnych pożyczek. Mniejsze jest prawdopodobieństwo, że nieświadomy klient zadłuży się i nie będzie w stanie spłacić zadłużenia, gdyż banki dokładniej sprawdzają wypłacalność swoich klientów.

Najtańszy kredyt gotówkowy nie będzie zatem prawdopodobnie tak łatwy do uzyskania jak pożyczka w innej niż bank instytucji pożyczkowej, ale będzie bezpieczniejszy i korzystniejszy. Weryfikacja klientów pozwoli uzyskać takie środki finansowe, które będą możliwe do spłaty przez klienta bez większego uszczerbku dla jego finansów i z większym prawdopodobieństwem nie doprowadzą do jego braku płynności finansowej.

Oprócz ceną kredytu należy oczywiście kierować się także renomą banku, opiniami o nim wśród jego klientów. Profesjonalna obsługa powinna zadbać o to, abyśmy podpisując umowę mieli świadomość tego, jakie koszty dokładnie poniesiemy w związku z zaciągniętym kredytem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here