Ciasne, ale własne

W dzisiejszych czasach zarówno dużo osób prywatnych, jak i firm korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania, przykładowo w postaci kredytu lub pożyczki. Nie ma w tym nic złego. W firmach wskazane jest nawet, by część kapitału pochodziła z kredytów, co wpływa na poprawę wskaźników finansowych w firmie, a więc pozytywnie wpływa na jej funkcjonowanie. Oczywiście źródła finansowania nie mogą pochodzić prawie wyłącznie z kredytów, należy dokładnie przeanalizować strukturę tychże źródeł, wskaźniki, wtedy można łatwo określić, czy warto się zapożyczać, czy jest to zbyt ryzykowne.

W przypadku osób prywatnych zapożyczanie się samo w sobie nie jest również złym zjawiskiem, jeśli dokonuje się tego ze zdrowym rozsądkiem. Kredyty pozwalają na zakup mieszkania, działki, budowę domu. Również kupowanie sprzętów na raty to jedna z możliwości zapożyczania się. Dzięki powyższym, ludzie, których w normalnych warunkach nie byłoby stać na uzbieranie dużej kwoty gotówki, mogą cieszyć się z dóbr kupionych za pożyczone pieniądze.

Korzystanie z kredytów i pożyczek niesie ze sobą pewne ryzyko. Instytucje finansowe, które ich udzielają mniej lub bardziej szczegółowo sprawdzają zdolność klienta do spłaty zadłużenia wraz z kosztami w postaci oprocentowania. O ile w przypadku kredytów weryfikowanie kredytobiorców przez banki bywa bardzo szczegółowe, to w przypadku pożyczek gotówkowych sytuacja prezentuje się różnie w różnych instytucjach. Kredyty przeznaczane są na konkretny cel, którego realizację sprawdza bank (weryfikowane jest, czy środki zostały przeznaczone dokładnie na to, na co wskazuje umowa kredytowa, czyli np. w przypadku budowy domu lub remontu, czy na czas zostały wykonane wszystkie wskazane tam prace). W przypadku większych kwot, banki wypłacają je w transzach, a wypłatę kolejnych uzależniają od spełnienia warunków zawartych w umowie, a więc prawidłowego wykorzystania poprzedniej transzy kredytu).

Pożyczki udzielane są w praktyce na czas krótszy niż w przypadku kredytu. Wyższe jest też ich oprocentowanie. Pożyczki gotówkowe ratują nas w sytuacji, gdy zależy nam na czasie, gdy chcemy przeznaczyć pieniądze według naszego uznania, nie tłumacząc się bankowi odnośnie ich przeznaczenia. Do udzielania pożyczek uprawnienia mają nie tylko banki. Bywa, że osoby, którym bardzo zależy na pieniądzach, korzystają z usług instytucji o wątpliwej reputacji, które często nie sprawdzają rzetelnie swoich klientów. Warto pamiętać, że sprawdzanie wypłacalności klienta, to nie jest coś, co jest wymierzone przeciw niemu; owszem – zabezpiecza bank, ale też klienta, aby nie zadłużył się ponad stan.

W odniesieniu do kosztów pożyczek, zanim zdecydujemy się na takową, należy dokładnie przeanalizować umowę. Oczywiście kalkulator pożyczki gotówkowej bywa pomocnym narzędziem, które w przybliżeniu pomoże oszacować koszty, jednak wynik, który otrzymujemy nie jest w żaden sposób wiążący, a wiąże nas wyłącznie umowa, którą przed podpisaniem zawsze należy dokładnie przeczytać, a w razie wątpliwości dopytywać. Jako konsumenci mamy prawo do rzetelnej wiedzy, jakie koszty pożyczek będziemy ponosić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here