Pożyczanie pieniędzy

Czym jest kredyt i jak można to hasło przedstawić w możliwie prostym języku? Jest to umowa pomiędzy instytucją, czyli na przykład bankiem a osobą, która chce pożyczyć pewną określoną kwotę. Zasady pożyczania pieniędzy w ten sposób są bardzo różne i zależą głównie od tego, do jakiej konkretnie firmy się udamy. Wszystkie firmy, które pożyczają pieniądze, są oczywiście legalne, bo inaczej nie mogłyby istnieć, ponieważ szybko zostałyby namierzone przez policję i inne tego typu służby i zlikwidowane. Jednak fakt, że wszystkie są legalne, nie oznacza, że wszystkie w równym stopniu troszczą się o dobro swoich klientów. Jest sporo takich, które wykorzystują trudną sytuację i udzielają pożyczek nawet ludziom, którzy będą mieli bardzo duże problemy z płaceniem. Oczywiście firmy robią to tylko dlatego, że oprocentowanie w przypadku takiej pożyczki jest naprawdę kolosalne, a ci, którzy jej udzielają wiedzą, że firma i tak dobrze na tym wyjdzie, w ostateczności odpowiednie działania podejmie komornik.
Odłóżmy jednak na bok takie czarne scenariusze i firmy nie do końca godne zaufania. Zamiast tego przyjrzyjmy się dokładniej prawdziwym kredytom, jakie są udzielane przez prawdziwe banki. Taki bank zawsze stara się przynajmniej w pewnym stopniu sprawdzić wiarygodność swojego klienta. Przez wiarygodność rozumiemy tutaj sprawdzenie jego dochodów miesięcznych i wydatków. Owszem jest to pewna ingerencja w prywatną sferę człowieka, jednak jej intencje są w pełni dobre, bo mają uchronić człowieka, który chce pożyczyć pieniądze przed wpadnięciem w długi czy przed innymi podobnymi kłopotami. Gdy kwota pożyczki jest szczególnie imponująca, bank musi mieć jakieś dodatkowe zabezpieczenie, a wiadomo, że nie każdy dysponuje bardzo dużym majątkiem, którym mógłby poręczyć. Jest tak, zwłaszcza gdy chcę pożyczyć pieniądze po to, aby swój majątek stopniowo zacząć budować. Przykładem takiej sytuacji jest kredyt hipoteczny na działkę. Z drugiej strony natomiast dość logiczne jest, że gdyby ktoś był na tyle bogaty i miał na tyle duży majątek, żeby stanowił on właściwe zabezpieczenie, to nie musiałby brać żadnego kredytu, bo mógłby po prostu kupić tę działkę za swoje własne pieniądze. Takie rozwiązanie byłoby też dla niego bardziej opłacalne, bo przecież nie ponosiłby opłat związanych, chociażby z odsetkami czy innymi rzeczami, które pojawiają się jako koszty dodatkowe przy okazji pożyczki.
Banki chcą jednak pomagać ludziom i zarabiać na tym, że biorą oni pożyczki. Dlatego taka patowa sytuacja została rozwiązana w ten sposób, że kredyt zostanie udzielony, a zabezpieczeniem dla banku jest ta konkretna działka. Na takiej właśnie zasadzie działają kredyty hipoteczne. Rozwiązanie to jest bardzo ciekawe z prawnego punktu widzenia i praktyczne dla wszystkich zainteresowanych. Być może to właśnie dzięki takiemu kredytowi komuś uda się zacząć samodzielne życie w bardzo pozytywny sposób, świadomość tego, że trzeba spłacać raty, a jednocześnie i tego, że ma się coś na własność, jest bardzo motywująca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here