Starając się o kredyt mieszkaniowy

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy, kto chce zakupić sobie mieszkanie czy też dom ma pełne prawo udać się do banku i prześledzić dogłębnie swoją zdolność kredytową. Bywa niekiedy tak, że sami nie zdajemy sobie sprawy, że kredyt hipoteczny może być dla nas z jakichś powodów nieosiągalny, jak i również, może czekać nas pozytywne zaskoczenie, podczas ostatecznego werdyktu banku.
To, w jaki sposób bank do nas podejdzie, zależy tylko i wyłącznie od wewnętrznej polityki kredytowej, która stawia przed kredytobiorcami pewną ilość warunków, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie kredytu. Kredyt na mieszkanie – warunki, które każdy potencjalny kredytobiorca musi spełniać to przede wszystkim jego zdolność kredytowa, czyli mówiąc wprost, możliwość spłacania każdej kolejnej należnej raty. Bank sprawdza jakie klient osiąga dochody, czy ma stałą pracę, umowę o dzieło, prowadzi działalność gospodarczą. Wobec powyższego, bank sprawdza również comiesięczne zobowiązania, przyszłego być może kredytobiorcy. Są nimi comiesięczne raty kredytów, alimenty, wydatki, jakie powstaną na skutek utrzymania mieszkania (prąd, ogrzewanie, woda itp), oraz ile osób liczy całe gospodarstwo domowe. Banki bardzo ostrożnie podchodzą do źródła dochodu, sprawdzają dokładnie, czy są one regularne, opodatkowane i comiesięczne. Jest to troszkę na wyrost, bowiem niestety, ale w każdym przypadku i w każdej chwili kredytobiorca może stracić daną pracę i poszuka sobie następnej. Takie jednak bank ma procedury. Jeśli planujemy zakup mieszkania, postarajmy się podnieść naszą zdolność kredytową. Jest to całkiem możliwe jeśli, spłacimy obciążający nas dług lub weźmiemy kredyt z jednym z członków rodziny. Pamiętajmy też o tym, że nieruchomość, na którą zaciągniemy kredyt, będzie jego zabezpieczeniem. Czyli bardzo ważną rolę odegra tutaj wartość rynkowa nieruchomości, którą oszacuje rzeczoznawca majątkowy. Zanim otrzymamy kredyt, przyjdzie on wycenić nieruchomość, którą chcemy nabyć, a bank sprawdzi czy kwota kredytu jest adekwatna do wartości nieruchomości. W związku z tym, trzeba się niestety liczyć z tym, że bank odmówi nam udzielenia kredytu w wysokości jakiej się spodziewaliśmy i jakiej potrzebujemy Bank na podstawie tego, czym okaże się rzeczoznawca, ma prawo udzielić nam kredytu niższego. W tym wypadku nie pozostaje nic innego, jak udać się do innego banku w celu sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego efektu, należy wziąć pod uwagę tańsze mieszkanie, lub poczekać jakiś czas gromadząc dodatkowe pieniądze.
Pomimo sztywnych procedur bankowych odnośnie do udzielania kredytów warto podjąć się działania, które ma na celu zakup własnego mieszkania. Są to bowiem bardzo dobrze ulokowane pieniądze, pozwalające na pewnego rodzaju stabilizację życiową, zwłaszcza kiedy na świat przychodzą dzieci. Mieszkanie na czynszu nie jest dobre na dłuższą metę. Płacenie niemałych sum przeznaczonych na wynajem lokalu, równie dobrze może być wpłacane do banku na poczet kredytu mieszkaniowego, które po latach stanie się naszą własnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here