Przedsiębiorcy, którzy chcą dopilnować formalności, mogą zastanawiać się nad tym, czy obejmuje ich obowiązek składania sprawozdania finansowego do KRS. Te wątpliwości są na szczęście łatwe do rozwiania.
Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe, jest ważną kwestią, gdy prowadzi się własną działalność gospodarczą. Wiadomo, że takie sprawozdania składa się tylko drogą elektroniczną, kogo jednak ten obowiązek dotyczy?
Obowiązkowe sprawozdanie finansowe
Kto musi je składać:
– przedsiębiorcy, którzy są wpisani do rejestru KRS, przekazują dokumenty finansowe do owego rejestru. Gdy więc właściciel firmy figuruje w rejestrze KRS, powinien być zainteresowany tym, by jego sprawozdanie finansowe do KRS online w odpowiednim czasie tam właśnie trafiło.
Kogo składanie sprawozdania nie obowiązuje:
– wspólników spółek jawnych osób fizycznych, a także spółek partnerskich, kiedy przychody netto tejże spółki ze sprzedaży np. towarów lub usług za poprzedni rok obrotowy są niższe niż 2 miliony euro, po przeliczeniu na złote, oraz gdy spółka owa nie prowadzi rachunkowych ksiąg.
Co warto pamiętać?
Ci spośród przedsiębiorców, którzy nie muszą składać online e-Sprawozdania finansowego do KRS, powinni mimo to złożyć tam swoje oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia sprawozdania. Formalność tę dopełnia się również online, bez potrzeby wysyłania dokumentów.
Roczne sprawozdanie – kiedy składać?
Na złożenie sprawozdania do KRS są przewidziane terminy, których należy się trzymać. Złożenie go powinno nastąpić w ciągu 15 dni od zatwierdzenia tego sprawozdania, z kolei zatwierdzenie to kwestia maksymalnie pół roku od dnia kończącego rok obrotowy, będącego jednocześnie dniem bilansowym.
Oświadczenie o braku obowiązku – kiedy je wysłać?
Na tę formalność przedsiębiorca zarejestrowany w KRS ma czas maksymalnie do pół roku po dniu kończącym rok obrotowy. Naturalnie, złożenie wniosku w tym przewidzianym ustawowo czasie będzie się odbywało drogą elektroniczną, bo jak już to zostało opisane, składanie sprawozdań finansowych i oświadczeń co do braku obowiązku ich składania, są dokonywane tylko online.
Jest to dla przedsiębiorców, zobligowanych do przesyłania dokumentów do KRS, znaczne ułatwienie. Tym bardziej, iż część spółek ze względu na utrudnienia związane z sytuacją epidemiczną w kraju, może dokonać tych formalności w terminach przedłużonych o 3 miesiące, zarówno, jeśli chodzi o zatwierdzanie, jak i składanie.
Słowem e-Sprawozdanie finansowe do KRS online nie wymaga wychodzenia z domu ani korzystania z usług tradycyjnej poczty, co jest dla przedsiębiorcy odczuwalną wygodą.